eur:
394.06
usd:
355.48
bux:
72297.19
2024. szeptember 7. szombat Regina

Miért nem kell valakinek 2 milliárd forint?

Egyelőre nem világos, miért nem veszi fel a madárinfluenza elleni oltóanyag gyártási technológiáját kifejlesztő cég a közel 2 milliárd forintos állami hitelt. A banknak küldött nyilatkozatában az Omninvest Kft. azt írja: a kormány által tervezett kapacitásbővítést saját erejéből oldja meg.

A tervezett közel 4 milliárd forint állami támogatás helyett csupán a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivataltól kapott 2 milliárd forintból gazdálkodhat az Omninvest Kft.

A cég a további közel kétmilliárd forintot hitel formájában kapta volna meg a Magyar Fejlesztési Banktól, de mivel nem találta megfelelőnek a kölcsön feltételeit, visszavonta a hitelkérelmet - írta csütörtökön az Index internetes portál.

Fejlesztés saját erőből

Az Omninvest Kft. egyelőre nem kívánt nyilatkozni, a hitelt ajánló Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgató-helyettese azonban az InfoRádiónak elmondta: a cég feltehetőleg saját erejéből oldja majd meg a tervezett kapacitásbővítést.

Ez egy általános projekthitel lett volna, ugyanolyan feltételekkel, mint amit a többi hasonló cégnek is biztosítanak - tette hozzá Aladics Sándor.

A vezérigazgató-helyettes közölte: 1,8 milliárd forintot biztosítottak volna az Omninvestnek a technológia- és licenszfejlesztésekhez.

Az Omninvest azonban hivatalosan tájékoztatta a Magyar Fejlesztési Bankot, hogy "a hitelkérelmünkben leírt célok azonnali finanszírozását a vevőoldalról tudjuk biztosítani, ezért kérjük hitelkérelmünk további ítéletétől eltekinteni szíveskedjenek" - mondta el Aladics Sándor.

Az egészségügyi miniszter szerint a 4 milliárd forint támogatással tízszeresére növekedett volna a cég gyártókapacitása. A kormányszóvivő az InfoRádió kérdésére elmondta: az állam nem ad póttámogatást a cégnek.

A mostani vakcina nem ér semmit?

Eközben virológusok és a nemzetközi sajtó is arra hívta fel a figyelmet, hogy a vállalat által kifejlesztett H5N1-es vírus elleni vakcina tulajdonképpen nem jó semmire, hiszen nem védi meg az embereket a még nem létező, emberről emberre terjedő vírustörzstől. Amíg a törzs nem fejlődik ki, nem is lehet oltóanyagot készíteni ellene.

A kormányszóvivő szerint azonban két okból is jelentős az Omninvest találmánya.

Batiz András közölte: a vakcina alkalmas arra, hogy a speciális, különleges körülmények között emberre is veszélyes H5N1-es vírus átterjedését állatról emberre meggátolja.

Másrészt rendelkezésünkre áll az a technológia, amely lehetővé teszi, hogy egy világjárvány esetén nagyon gyorsan elő tudjuk állítani az emberről emberre terjedő vírus megakadályozására is képes oltóanyagot - hangsúlyozta a kormányszóvivő.

Batiz András hangsúlyozta: több mint húsz ország érdeklődött már a magyar vakcina iránt, ebből pedig az állam sokmilliárdos bevételre számíthat.

A bevizsgálás nyomában

Felvetődött, hogy noha Magyarország készen áll az ipari méretű termelésre, az oltóanyagot nem vizsgálták be a megfelelő intézetek, köztük az Egészségügyi Világszervezet (WHO) sem.

Ez ügyben az InfoRádió megkereste az ÁNTSZ-t és az Országos Gyógyszerészeti Intézetet, ahol azt mondták: csak a Miniszterelnöki Hivatal nyújthat felvilágosítást.

A kormányszóvivő szerint 2005 nyarától folyamatosan pozitív visszajelzéseket kaptak a vakcináról, kapott belőle a WHO is, és ideiglenes forgalombahozatali engedély is van az oltóanyagra.

Arra azonban a kormányszóvivő nem felet egyértelműen, engedélyezte-e a világszervezet a vakcina tömeges gyártását.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Megvan a Balaton idei egyik fő nyertese

Augusztus végén lezárult a balatoni hajózás főszezonja. Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak. Így idén a Bahart tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot – közölte a hajótársaság.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.09. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
A győzelemért bármit? Kamala Harrist és Donald Trumpot sem kell félteni, ha pálfordulásról van szó

A győzelemért bármit? Kamala Harrist és Donald Trumpot sem kell félteni, ha pálfordulásról van szó

Az amerikai politika egyik örök érvényű bölcsessége, hogy az elnökjelöltek mérsékelni szokták programjukat az őszi választás előtt, azután, hogy a párton belüli előválasztáson jóval markánsabb álláspontokat fogalmaznak meg – valahogy mégis muszáj kitűnni az egymással nagyrészt egyetértő politikusok tömegéből. A jelöltek középre mozgása azzal az egyszerű okkal magyarázható, hogy az előválasztáson az inkább bal- vagy jobbra húzó szavazóbázisukat kell meggyőzniük, míg az általános választáson az ideológiai centrum és a pártfüggetlenek felé igyekeznek gesztusokat tenni az ott összeszedhető voksokért cserébe. Jóllehet a demokrata oldalon Kamala Harris nem az előválasztási győzelmének hála került fel a szavazólapra (hiszen azt a hivatalban lévő elnök, a jelöltségtől visszalépett Joe Biden nyerte), az alelnök így is számos kiigazítást tett a korábbi álláspontjait illetően. A republikánusok ezt fel is hánytorgatják neki nap mint nap, ám ettől függetlenül Donald Trumpot sem kell félteni ez ügyben, aki már-már hobbit űz abból, hogy egyik nap A-t, míg másik nap B-t mond.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. szeptember 7. 05:41
×
×
×
×