A tervezett közel 4 milliárd forint állami támogatás helyett csupán a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivataltól kapott 2 milliárd forintból gazdálkodhat az Omninvest Kft.
A cég a további közel kétmilliárd forintot hitel formájában kapta volna meg a Magyar Fejlesztési Banktól, de mivel nem találta megfelelőnek a kölcsön feltételeit, visszavonta a hitelkérelmet - írta csütörtökön az Index internetes portál.
Fejlesztés saját erőből
Az Omninvest Kft. egyelőre nem kívánt nyilatkozni, a hitelt ajánló Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgató-helyettese azonban az InfoRádiónak elmondta: a cég feltehetőleg saját erejéből oldja majd meg a tervezett kapacitásbővítést.
Ez egy általános projekthitel lett volna, ugyanolyan feltételekkel, mint amit a többi hasonló cégnek is biztosítanak - tette hozzá Aladics Sándor.
A vezérigazgató-helyettes közölte: 1,8 milliárd forintot biztosítottak volna az Omninvestnek a technológia- és licenszfejlesztésekhez.
Az Omninvest azonban hivatalosan tájékoztatta a Magyar Fejlesztési Bankot, hogy "a hitelkérelmünkben leírt célok azonnali finanszírozását a vevőoldalról tudjuk biztosítani, ezért kérjük hitelkérelmünk további ítéletétől eltekinteni szíveskedjenek" - mondta el Aladics Sándor.
Az egészségügyi miniszter szerint a 4 milliárd forint támogatással tízszeresére növekedett volna a cég gyártókapacitása. A kormányszóvivő az InfoRádió kérdésére elmondta: az állam nem ad póttámogatást a cégnek.
A mostani vakcina nem ér semmit?
Eközben virológusok és a nemzetközi sajtó is arra hívta fel a figyelmet, hogy a vállalat által kifejlesztett H5N1-es vírus elleni vakcina tulajdonképpen nem jó semmire, hiszen nem védi meg az embereket a még nem létező, emberről emberre terjedő vírustörzstől. Amíg a törzs nem fejlődik ki, nem is lehet oltóanyagot készíteni ellene.
A kormányszóvivő szerint azonban két okból is jelentős az Omninvest találmánya.
Batiz András közölte: a vakcina alkalmas arra, hogy a speciális, különleges körülmények között emberre is veszélyes H5N1-es vírus átterjedését állatról emberre meggátolja.
Másrészt rendelkezésünkre áll az a technológia, amely lehetővé teszi, hogy egy világjárvány esetén nagyon gyorsan elő tudjuk állítani az emberről emberre terjedő vírus megakadályozására is képes oltóanyagot - hangsúlyozta a kormányszóvivő.
Batiz András hangsúlyozta: több mint húsz ország érdeklődött már a magyar vakcina iránt, ebből pedig az állam sokmilliárdos bevételre számíthat.
A bevizsgálás nyomában
Felvetődött, hogy noha Magyarország készen áll az ipari méretű termelésre, az oltóanyagot nem vizsgálták be a megfelelő intézetek, köztük az Egészségügyi Világszervezet (WHO) sem.
Ez ügyben az InfoRádió megkereste az ÁNTSZ-t és az Országos Gyógyszerészeti Intézetet, ahol azt mondták: csak a Miniszterelnöki Hivatal nyújthat felvilágosítást.
A kormányszóvivő szerint 2005 nyarától folyamatosan pozitív visszajelzéseket kaptak a vakcináról, kapott belőle a WHO is, és ideiglenes forgalombahozatali engedély is van az oltóanyagra.
Arra azonban a kormányszóvivő nem felet egyértelműen, engedélyezte-e a világszervezet a vakcina tömeges gyártását.
Jelentős fejlesztés indul – ez a két város lesz ország kapuja