eur:
412.32
usd:
390.23
bux:
79034
2024. november 27. szerda Virgil

Botrányok a Kincstári Vagyoni Igazgatóság körül

Az elmúlt hónapokban nem csak az állami vagyon értékesítése kapcsán jelentek meg hírek a Kincstári Vagyoni Igazgatósággal kapcsolatban. Többször felmerült a szervezet vezérigazgatójának távozása, az ügyészség vádat emelt az egykori jogi igazgató ellen és a Citadella bérlőjével is akadtak viták.

Idén csaknem száz, összesen mintegy 50 milliárd forint értékű ingatlan eladását tervezi a Kincstári Vagyoni Igazgatóság. A vagyonkezelőről az utóbbi időszakban azonban nem csak az állami ingatlanok és vagyonelemek értékesítése kapcsán hallani.

Többször is megjelent például az a hír, miszerint távozik a szervezet 2004 novemberében kinevezett vezérigazgatója, Zelles Sándor. A lehetséges felmentésre először a köztársasági elnöki rezidencia értékesítési szándéka szolgáltathatott volna alapot.

Az államfői rezidencia ügye

A vita amiatt robbant ki, hogy Sólyom László beköltözhet-e a Béla király úti rezidenciába. A KVI értékesíteni kívánta az ingatlant, ám a vevőjelölt Magyar Fejlesztési Bank Rt. végül visszalépett az adásvételtől.

Zelles Sándor vezérigazgató felelősségének kérdése akkor is felmerült, mikor a KVI jogi igazgatóját vesztegetés gyanújával őrizetbe vették, majd az ügyészség vádat is emelt ellene.

Az Audi-ügy

Az Audi Hungária Kft. Győrött bővíteni kívánta telephelyét, méghozzá egy 60 hektáros, állami tulajdonú volt honvédségi területtel. Az egyeztetéseket az állam részéről a KVI jogi igazgatója vezette, aki az autókat gyártó cég képviselőitől két Audi A6-ost kért a vásárlási szerződés aláírásának fejében.

A Citadella körüli botrány

Több álláspont ütközik a Citadella ügyében is. Miközben a Vagyoni Igazgatóság hamarosan vagyonkezelői pályázatot ír ki a gellérthegyi ingatlanra, a Citadella jelenlegi üzemeltetője arra hivatkozik, hogy 2019-ig érvényes vagyonkezelői szerződéssel rendelkezik.

A korábbi bérlő albérleti szerződéseket kötött a vagyonkezelői jogról. Így fordulhatott elő, hogy tavaly nyáron egy olyan cég állítatott sorompót és szedett belépődíjat a Citadellánál, amelynek nem is volt jogi kapcsolata a Kincstári Vagyoni Igazgatósággal.

Nem teljesül az üzleti terv?

A KVI vezérigazgatójának menesztéséről emellett az üzleti terv kapcsán is hallani lehetett. Lapinformációk szerint ugyanis 2005-ben a költségvetési törvényben előirányzott 30 milliárd forintnál kisebb összeg folyt be az államkasszába. Egyesek tudni vélték: azáltal, hogy nem teljesült az üzleti terv, nem biztos a vezérigazgató posztja sem.

A menesztésekkel és vitás ügyekkel kapcsolatban ugyanakkor a Pénzügyminisztérium eddig mindig megerősítette posztján Zelles Sándort.

A Kincstári Vagyoni Igazgatóságot tehát továbbra is a 2004 novemberében kinevezett vezérigazgató irányítja, aki egyik legfontosabb feladatának jelenleg a jelentős állami vagyont fenyegető elbirtoklás problémájának kezelését tartja.

Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×