eur:
402.68
usd:
372
bux:
88686.46
2025. április 1. kedd Hugó
3D generated image of The FLiRT COVID-19 variant which is now the dominant strain globally and in the US, surpassing the JN.1 omicron subvariant.
Nyitókép: Getty Images

A szlovák egészségügyi kormánybiztos szerint nem is volt Covid-járvány

Komoly nemzetközi problémát okozhat Szlovákiának, hogy június elején – a világon egyedüli államként – nem csatlakozott az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Nemzetközi Egészségügyi Rendszabályaihoz. A Szlovákiát képviselő Peter Kotlár a pozsonyi parlament egészségügy bizottsági ülésén azt mondta, hogy ő csak az „emberi jogokat és az ország szuverenitását” védte azzal, hogy elutasította a dokumentum alkalmazását. Kotlár azt is megismételte, hogy Szlovákiában egyébként sem volt Covid-járvány.

A WHO 194 tagállamának képviselői az elmúlt hetekben arról tárgyaltak Genfben, hogy konszenzust találjanak a jövőbeli világjárványok megelőzéséről, az ellenük való felkészülésről és az azokra való reagálásról szóló szerződéstervezetről. Szlovákiát a genfi tárgyaláson a Covid-19-cel kapcsolatos intézkedések felülvizsgálatáért felelős kormánymegbízott, Peter Kotlár képviselte, aki azt mondta, azért nem támogatja az új világjárványügyi egyezmény jelenlegi változatát, mert az elfogadhatatlan a Szlovák Köztársaság számára, „különösen a tagállamok szuverenitásába való homályos és jogtalan beavatkozása, valamint az emberi jogok és alapvető szabadságok elégtelen védelme miatt”.

Véleménye szerint elfogadhatatlan a „globális monopólium” bevezetése egy globális ellátási lánc és logisztikai hálózat létrehozásával. A tagállamok szuverenitásába való beavatkozásnak tartja továbbá azt a kötelezettségvállalást, hogy erőfeszítéseket kell tenni annak biztosítására, hogy az új pandémiás vakcinák szállítására vagy vásárlására vonatkozó szerződések csak kivételesen és korlátozott ideig tartalmazzanak a vásárló kártalanítására vonatkozó záradékokat.

A szlovák ellenzék szerint világraszóló szégyen, hogy Szlovákia egyedüliként elzárkózik a rendeletek elfogadásától, veszélyezteti az ország lakosságának egészségét, és a lépés visszavonását kéri. Marek Krajčí volt egészségügyi miniszter, a Slovensko Mozgalom parlamenti képviselője úgy véli, hogy „Szlovákia ezzel a lépéssel kizárja magát azok az országok közül, amelyek meg akarják akadályozni egy jövőbeni járvány terjedését”. Az ellenzék követeli, hogy Szlovákia változtassa meg a döntést, és bejelentette, határozatban fogja kérni az egészségügyi tárca vezetőjét, hogy kötelezze magát erre.

Peter Kotlár azonban kitart álláspontja mellett. Szerinte az új szabályozás a gyógyszeriparnak kedvez. Kotlár újra megismételte korábban gyakran hangoztatott állítását is, amely kétségbe vonta, hogy volt-e egyáltalán bármilyen járvány. „Szlovákiában nem volt világjárvány” – jelentette ki a pozsonyi parlament egészségügyi bizottságának ülésén a politikus, aki már korábban is azt állította, ha létezik is a vírus, azt mesterségesen állították elő.

A Kereszténydemokrata Mozgalom felszólította a kormányt, hogy váltsa le a kormánybiztost a világjárvánnyal kapcsolatos álláspontja miatt. „A járványnak sok ezer áldozata volt Szlovákiában, hogyan képes belenézni az áldozatok hozzátartozóinak a szemébe? Sokan ugyanis olyan emberek miatt haltak meg, mint Peter Kotlár, aki kétségbe vonja a járvány létezését” – fogalmazott az ellenzéki párt.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
A juhtartók már legalább másfél milliárd forintos kárt könyveltek el
Száj- és körömfájás

A juhtartók már legalább másfél milliárd forintos kárt könyveltek el

Idehaza eddig már másfél milliárd forint káruk keletkezett a juhtartóknak a ragadós száj- és körömfájás betegség megjelenése miatt, miután hozzávetőleg 20 százalékkal csökkent a bárány ára – mondta az InfoRádióban a Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója. A termelők a húsvét előtt értékesítik a szaporulat szinte 100 százalékát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Itt a fordulat az amerikai tőzsdéken

Itt a fordulat az amerikai tőzsdéken

Nagyobb eséssel indult a hét az ázsiai tőzsdéken, ezt követően pedig Európában is lefelé vették az irányt a részvényindexek, csakúgy mint Amerikában: a Nasdaq vezetésével nagyobb esést láthattunk a nyitában, miután a piaci szereplőket általánosságban az amerikai recessziós félelmek, illetve a szerdán élesedő vámok aggasztják. A bizonytalanság óriási, a nyitástól távolodva markáns hangulatjavulást figyelhettünk meg. Egy ilyen bizonytalan környezetben megfelelő menekülőeszköz az arany: a nemesfém jegyzése ennek megfelelően hétfő reggel újabb történelmi csúcsot ért el. A magyar tőzsde is lefordult, az alapból rossz nemzetközi hangulat mellett az OTP és a Magyar Telekom esése is lefelé húzta ma a hazai börzét, miután Nagy Márton bejelentette, hogy árszabályozás jöhet a bankoknál és telekomcégeknél is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×