eur:
411.09
usd:
392.28
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
3D generated image of The FLiRT COVID-19 variant which is now the dominant strain globally and in the US, surpassing the JN.1 omicron subvariant.
Nyitókép: Getty Images

A szlovák egészségügyi kormánybiztos szerint nem is volt Covid-járvány

Komoly nemzetközi problémát okozhat Szlovákiának, hogy június elején – a világon egyedüli államként – nem csatlakozott az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Nemzetközi Egészségügyi Rendszabályaihoz. A Szlovákiát képviselő Peter Kotlár a pozsonyi parlament egészségügy bizottsági ülésén azt mondta, hogy ő csak az „emberi jogokat és az ország szuverenitását” védte azzal, hogy elutasította a dokumentum alkalmazását. Kotlár azt is megismételte, hogy Szlovákiában egyébként sem volt Covid-járvány.

A WHO 194 tagállamának képviselői az elmúlt hetekben arról tárgyaltak Genfben, hogy konszenzust találjanak a jövőbeli világjárványok megelőzéséről, az ellenük való felkészülésről és az azokra való reagálásról szóló szerződéstervezetről. Szlovákiát a genfi tárgyaláson a Covid-19-cel kapcsolatos intézkedések felülvizsgálatáért felelős kormánymegbízott, Peter Kotlár képviselte, aki azt mondta, azért nem támogatja az új világjárványügyi egyezmény jelenlegi változatát, mert az elfogadhatatlan a Szlovák Köztársaság számára, „különösen a tagállamok szuverenitásába való homályos és jogtalan beavatkozása, valamint az emberi jogok és alapvető szabadságok elégtelen védelme miatt”.

Véleménye szerint elfogadhatatlan a „globális monopólium” bevezetése egy globális ellátási lánc és logisztikai hálózat létrehozásával. A tagállamok szuverenitásába való beavatkozásnak tartja továbbá azt a kötelezettségvállalást, hogy erőfeszítéseket kell tenni annak biztosítására, hogy az új pandémiás vakcinák szállítására vagy vásárlására vonatkozó szerződések csak kivételesen és korlátozott ideig tartalmazzanak a vásárló kártalanítására vonatkozó záradékokat.

A szlovák ellenzék szerint világraszóló szégyen, hogy Szlovákia egyedüliként elzárkózik a rendeletek elfogadásától, veszélyezteti az ország lakosságának egészségét, és a lépés visszavonását kéri. Marek Krajčí volt egészségügyi miniszter, a Slovensko Mozgalom parlamenti képviselője úgy véli, hogy „Szlovákia ezzel a lépéssel kizárja magát azok az országok közül, amelyek meg akarják akadályozni egy jövőbeni járvány terjedését”. Az ellenzék követeli, hogy Szlovákia változtassa meg a döntést, és bejelentette, határozatban fogja kérni az egészségügyi tárca vezetőjét, hogy kötelezze magát erre.

Peter Kotlár azonban kitart álláspontja mellett. Szerinte az új szabályozás a gyógyszeriparnak kedvez. Kotlár újra megismételte korábban gyakran hangoztatott állítását is, amely kétségbe vonta, hogy volt-e egyáltalán bármilyen járvány. „Szlovákiában nem volt világjárvány” – jelentette ki a pozsonyi parlament egészségügyi bizottságának ülésén a politikus, aki már korábban is azt állította, ha létezik is a vírus, azt mesterségesen állították elő.

A Kereszténydemokrata Mozgalom felszólította a kormányt, hogy váltsa le a kormánybiztost a világjárvánnyal kapcsolatos álláspontja miatt. „A járványnak sok ezer áldozata volt Szlovákiában, hogyan képes belenézni az áldozatok hozzátartozóinak a szemébe? Sokan ugyanis olyan emberek miatt haltak meg, mint Peter Kotlár, aki kétségbe vonja a járvány létezését” – fogalmazott az ellenzéki párt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Brutális bírságot kaphat a nyakába az Amazon

Brutális bírságot kaphat a nyakába az Amazon

Az Európai Unió várhatóan jövőre vizsgálatot indít az Amazon ellen, hogy megállapítsa, előnyben részesíti-e saját márkás termékeit online piacterén. A vizsgálat az EU új, digitális piacokról szóló törvénye (DMA) alapján zajlik majd, amely a nagy technológiai cégek hatalmának korlátozását célozza. Az amerikai óriáscég akár globális éves forgalmának 10%-át kitevő bírságra is számíthat, ha bűnösnek találják a szabályok megsértésében, írja a Reuters.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×