Az Mnforce ügynökség által október 23. és november 10. közötti időszakban készített reprezentatív felmérés szerint Szlovákia lakosságának 34 százaléka nyilatkozott pozitívan a katonai segítségnyújtásról, három százalékkal kevesebben, mint tavasszal. Martin Slosiarik szociológus szerint, ami a Szlovákiával szomszédos államok lakosait illeti, ők magasabb szintű egyetértést fejeztek ki az Ukrajnának szánt katonai felszerelések finanszírozásával és szállításával kapcsolatban, mint Szlovákia lakosai. Lengyelországban a lakosság 85 százaléka értett egyet az ukrajnai katonai segélyek finanszírozásával, Csehországban pedig 42 százalék, ahol tavasz óta a legnagyobb visszaesést könyvelték el.
A szlovákok megosztottak abban a kérdésben, hogy mennyire elégedettek a saját kormányuk ukrajnai háborúra adott válaszával. 48 százalékuk elégedett, 47 százalékuk elégedetlen. Martin Slosiarik szerint ez az összehasonlítás kissé problémás, mert időközben kormányváltás történt Szlovákiában, így az adatokat ennek fényében kell értelmezni. Robert Fico kormánya ugyanis az előző kormányzással ellentétben negatívan viszonyul Ukrajna katonai támogatásának kérdéséhez.
Robert Fico szerint Ukrajna megérdemli az európai perspektívát, de úgy véli: az Európai Tanácsnak az Ukrajna uniós csatlakozási folyamatának megkezdéséről múlt csütörtökön Brüsszelben meghozott döntése csak egy politikai gesztus, amelyet ráadásul túlértékelnek. A politikus erről a kétnapos uniós csúcs befejezését követően beszélt.
A szlovák miniszterelnök bírálta, hogy előzetes elemzés nélkül történt meg a döntés a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről Ukrajnával és Moldovával.
„Egy kicsit zavar ez az Ukrajnával kapcsolatos megszállottság,
ezt el is mondtam a felszólalásomban, és azt is, hogy inkább a saját problémáinkra kellene ilyen megszállott módon megoldást keresni” – fogalmazott Robert Fico. A szlovák kormányfő meggyőződése, hogy az unió hosszú távú költségvetésének felülvizsgálata csak arra irányult, hogy 50 milliárd eurós pénzügyi támogatást nyomjanak át rajta Ukrajnának.