eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
A palesztinokat támogató tüntetés Londonban 2023. október 14-én. A Gázai övezetet irányító Hamász palesztin iszlamista szervezet október 7-én többfrontos támadást indított Izrael ellen, ahol 1300 ember életét vesztette, a Hamász elleni izraeli válaszcsapások 2215 palesztin halálát okozták a Gázai övezetben.
Nyitókép: Neil Hall

A gázai háború Nagy-Britanniában is egyre erősebb hullámokat vet

Több százezer meneteltek a Gáza elleni izraeli támadások leállítását – vagy jóval radikálisabb dolgokat követelve – a hétvégén Londonban. A rendőrség szélsőjobbos tiltakozókat vett őrizetbe, miközben dzsihádista harcosnak öltözött felvonulókat is keres.

A hivatalos hírek 300 ezer felvonulót említenek, egy közel-keleti portál egymillió tüntetőt. Tény: Izrael és a Hamász háborúja többezer kilométerrel távolabb, London utcáin vet hullámokat.

A britek egyik legfontosabb ünnepén, a háborúkban elesettek emléknapjához időzített tiltakozás azt példázta, hogyan hatja át a tribalizmus a brit közéletet. Az ilyenkor viselt pipacs-kokárda árusok egy része elbújt, mert Gáza-párti tüntetők vegzálták őket.

A rendőrök nacionalista, Szent-György keresztes angol zászlót lengető tüntetőkkel és futballhuligánokkal csaptak össze – akik a háborús hősök emlékművének védelmében mentek az utcákra. Félretéve az antiszemitizmust, mert

most a bevándorló és muszlim-párti baloldal elleni fellépés fontosabb volt.

A másik oldalon a baloldal és a szélsőbaloldal – például az ellenzéki Munkáspárt volt vezetője, Jeremy Corbyn azzal intézte el, hogy a nemzeti emléknapon egy idegen konfliktus miatt tüntettek, hogy megjegyezte: „azt mondták nekünk, ne meneteljünk az Emlékezet hétvégéjén. Én pedig azt mondom, hogy azok emlékére vonulunk, akik bármely háborúban vagy konfliktusban haltak meg”.

A tömeg mérsékeltebb része „azonnali tűzszünetet” követelt – a Hamász-terrorra válaszoló és többezer palesztin életet kioltó izraeli offenzíva leállításáért. Mások „Szabad Palesztinát” skandáltak – ami elég ködös ahhoz, hogy maszkírozza azok vágyát, akik a zsidó állam eltörlését és egy „a folyótól a tengerig” terjedő Palesztina létrehozását követelik.

A tiltakozáshoz csatlakozott az utakat blokkoló és műalkotásokat rongáló klíma-csoport, az Extinction Rebellion, amely többszáz gyerekcipőt tett ki – a halott gázai gyerekekre emlékezve. De fotókon látni azt is, hogy közel-keleti kinézetű gyerekek vonultak a „vér a szabadság ára” felirattal, csak a szemüket nem fedő, kendővel fedett és vélhetően dzsihádista homlokpántot viselő fiatalok mellett.

Továbbá, egy fehér, vélhetően brit nő, aki „egyetlen brit politikus sem lehet Izrael barátja” táblával a kezében.

A rendőrség ezt a nőt is keresi, egy másik mellett, aki azt kiabálta a Victoria pályaudvaron, hogy „halál minden zsidóra”, továbbá egy harmadik nőt, aki tábláján kókuszdióhoz hasonlította Sunak miniszterelnököt és a hétfőre leváltott Braverman belügyminisztert. (Azt sugallva, hogy bár a bőrük barna, de belül fehérek – és ezzel úgymond elárulták a származásukat).

Közben vele amúgy nem szimpatizáló Telegraph című konzervatív lap megjegyezte: a szervezők bajkeverőnek nevezték és nem engedték be Peter Thatchell melegpárti aktivistát – aki egyszerre követelte

„az izraeli megszállás” és a „Hamász-diktatúra” végét.

A balosok – akik éveken át próbáltak elnémítani nekik nem tetsző hangokat – most azt akarják, hogy szabadon skandálhassák az Izrael eltörlését jelentő szlogenjüket.

Míg a szélsőjobbosok, akik az ő eltörlés-kultúrájuk ellen harcoltak, hirtelen be akarják tiltatni a nekik nem tetsző tüntetéseket. És közben milliókat bénít meg a közel-keleti téma morális összetettsége. Ők inkább hallgatnak – jegyzi meg a brit lap.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×