eur:
411.4
usd:
395
bux:
79388.74
2024. november 22. péntek Cecília
Close up of digital eye with layered graphics
Nyitókép: SEAN GLADWELL/Getty Images

"Teljesen ártatlan vagyok" – kínai kémekre vadásznak Nagy-Britanniában

Teljesen ártatlannak vallotta magát a Kínának való kémkedéssel vádolt brit parlamenti kutató. Közben a brit titkosszolgálatok azt mondják: hamarosan több kínai kémet is lelepleznek.

Ártatlanságát hangoztatja az a húszas éveiben járó brit parlamenti kutató, akinek letartóztatását vasárnap jelentették be. „Kénytelen vagyok reagálni a médiajelentésekre, miszerint én kínai kém lennék. Fontos tudni, hogy teljesen ártatlan vagyok. Évek óta azon dolgozom, hogy a Kínai Kommunista Párt támasztotta kihívásokról és fenyegetésekről informáljak másokat” – tették közzé nyilatkozatát ügyvédei.

Az eset azonnal masszív hullámokat vetett. Az indiai rendezésű G20-as csúcson részt vevő Rishi Sunak brit miniszterelnök vasárnap kérdőre vonta Li Csian kínai miniszterlenököt – aki ugyan nem jelenti a kínai hierarchia csúcsát –, Sunak rajta keresztül azt üzente Pekingbe: „elfogadhatatlan”, hogy megpróbálnak beavatkozni a brit parlamenti demokráciába.

A brit rendőrség valójában két férfit tartóztatott le – még márciusban, de csak most adta ezt hírül a The Sunday Times –, és a brit titoktartási törvény megsértésével vádolják őket. (Ezzel a váddal volt előzetesben a börtönből a múlt héten megszökött, majd elfogott fiatal brit katona, akit Irán javára történő kémkedéssel vádolnak.) A második férfi feltételezések szerint egy harmincas éveiben járó egyetemi kutató.

Mindkettőt óvadék ellenében szabadlábra helyezték bírósági tárgyalásukig.

A néhány évig Kínában élő parlamenti kutató – sajtójelentések szerint – bizalmas hírszerzési anyagokat láthatott, és köthető Tom Tugendhat, befolyásos külügyi bizottsági elnökhöz, aki már próbálkozott a Konzervatív Párt vezetői posztjának – és így a miniszterelnökségnek – az elnyerésével, és ismert az Oroszországgal és Kínával szembeni kemény bírálatairól.

Sunak közölte: „nagyon komoly aggodalmát” fejezte ki kínai kollégájának a találkozón, igazságügyi minisztere, Alex Chalk pedig azt mondta, a nyomozóknak „keményen kell fellépniük” a parlamenti incidensek miatt. Konzervatív képviselők még vehemensebb beavatkozást követelnek.

Sir Ian Duncan Smith volt pártvezér szerint a húszas éveiben járó letartóztatott parlamenti dolgozót meg kell nevezni, mert „nem először szivárogtak be kémek a parlamentbe” és azt mondta: nem érti, miért nem nevezi a kormány „rendszerszintű fenyegetésnek” Kínát. Szerinte az illető „meg akarta osztani a tory pártot és aláásni azokat, aki bírálják Kínát”.

Mindez részben a tory belharc megnyilvánulása is:

Sunakot az ideológiailag jobbosabb konzervatívok túl puhának tekintik, és szerintük túl pragmatikusan próbál hozzáállni Kínához.

A héják talán azt sem tudják megemészteni, hogy a mostani kormányfő szembefordult elődjével, Boris Johnsonnal, és hozzájárult a bukásához. Közben a londoni kínai nagykövetség „rosszindulatú rágalomnak” nevezte, hogy a két letartóztatott férfit azzal vádolják, hogy Kínának adott át hírszerzési anyagokat és „Kína-ellenes manipulációval” vádolt meg bizonyos brit köröket.

A Telegraph című lap azonban úgy tudja: a brit szolgálatok szerint több kínai ügynök is dolgozhat a parlamentben és őket már az új Nemzetbiztonsági Törvény alapján akarják őrizetbe venni. A jogszabály kiterjeszti azok körét, akik ellen vádat lehet emelni és büntethetővé teszi „a külföldi szereplők általi befolyásolásban” való részvételt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×