eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Annegret Kramp-Karrenbauer, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) főtitkára (b) és Angela Merkel, a CDU leköszönő elnöke, miután Kramp-Karrenbauert pártelnökké választották a CDU tisztújító kongresszusán Hamburgban 2018. december 7-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

A koalíciós partner is kell a Merkel-utód terveihez

A Kereszténydemokrata Unió (CDU) új elnöke vázolta, hogy miként képzeli el a vezetése alatt álló párt és a berlini kormánykoalíció viszonyát. Annegret Kramp-Karrenbauer hangsúlyozta, erősíteni akarja pártja szerepét a kormány döntéseiben. Az új pártelnök csaknem önálló kormányprogrammal állt elő, amelynek megvalósításához azonban nélkülözhetetlen a koalíciós partner, a szociáldemokraták egyetértése.

A CDU pénteken megválasztott új elnöke közölte, hogy januárban úgynevezett műhelytanácskozást szerveznek a migrációról és az ország belső biztonságáról szakértők részvételével, amelybe mindenképpen be akarja vonni a jelenlegi migrációs és menekültügyi politika bírálóit is. Annegret Kramp-Karrenbauer kijelentése arra utal, hogy

mielőbb be szeretné váltani a megválasztásakor tett ígéretét, azaz visszahódítaná a Kereszténydemokrata Uniótól elpártolt szavazók zömét,

amit jórészt úgy akar megvalósítani, hogy kifogja a szelet az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű jobboldali párt vitorlájából.

Nyilatkozatában odáig ment, hogy kilátásba helyezte az esetleges szembeszállást is eddigi mentorával, Angela Merkel kancellárral, ha ezt a párt érdeke megköveteli. Ennek sikeréhez azonban közvetve legalábbis, szükség van a kormánykoalícióban résztvevő Szociáldemokrata Párt támogatására is.

A hatgyerekes katolikus családban született és jelenleg 56 éves Annegret Kramp-Karrenbauer pályafutása eddig töretlenül ívelt felfelé. Jogot és politikai tudományokat hallgatott a trieri, majd a saarbrückeni egyetemen, de már tanulmányai során belépett a CDU ifjúsági tagozatába, a Junge Unionba. Már fiatalon rövid időre bekerült a szövetségi parlamentbe, a Bundestagba is – ahová, mint egy interjúban elmondta – kisírt szemekkel érkezett, mert nehezen tudta kizárólag bányamérnök férjére bízni három pici gyermekét. Így aztán hamarosan visszatért szűkebb pátriájába, a Saar-vidékre, ahol az ezredfordulót követő 11 évben előbb a tartományi kormány belügy-, majd művelődésügyi minisztere volt, 2011 és idén tavasz között pedig kormányfőként irányította a Franciaországgal határos, alig egymilliós tartomány ügyeit.

Erről a tisztségről lemondva került előbb a CDU főtitkári tisztségébe, múlt pénteken pedig a párt elnöki székébe. Eddigi feladatkörét a lengyelországi Szczecinben született és hároméves kora óta Németországban élő Paul Ziemiak, a Junge Union eddigi vezetője vette át, mivel azonban őt a hamburgi pártkongresszus küldötteinek alig 63 százaléka támogatta, ezt politikai elemzők az első komoly intésnek minősítették Annegret Kramp-Karrenbauer számára, aki maga is csak szerény többséggel került a Kereszténydemokrata Unió élére.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×