A szlovák állampolgársági törvény miatt eddig már több mint kétezren vesztették el szlovák állampolgárságukat, közülük százan a magyar állampolgárság felvétele miatt – közölte a szlovák belügyminisztérium. Az adatok alapján a magyar állampolgárság felvétele csak az ötödik leggyakoribb oka szlovák elvesztésének. A listavezető a cseh, amelyet a német, az osztrák és a brit követ.
Szlovákiában
az első Fico-kormány által 2010-ben elfogadott, vitatott állampolgársági törvény eddig 2130 embert fosztott meg szlovák útlevelétől.
A pozsonyi parlament a magyar állampolgársági törvényre reagálva fogadta el a törvényt, amely tiltja a kettős állampolgárságot a szlovák állampolgárok számára. A jogszabály értelmében elveszíti szlovák állampolgárságát az a személy, aki felveszi egy másik ország állampolgárságát.
A szlovák belügyminisztérium által kiadott adatok alapján Szlovákia polgárai közül a cseh állampolgárság felvétele miatt veszítették el eddig legtöbben, 550-en a szlovák útlevelüket. A német állampolgárságot felvevők 502-en, az osztrákot 312-en és a britet 204-en voltak. A magyar állampolgárságot választók és így a szlováktól megfosztottak száma 100.
A Fico-féle ellentörvény elfogadása óta különböző kísérletek voltak annak enyhítésére, ám egyik sem járt közülük sikerrel. A jelenleg érvényben lévő állampolgársági törvényt az Alkotmánybíróság is felülvizsgálta, ám képtelen volt eldönteni, hogy az ellenkezik-e az alkotmánnyal, avagy sem. A belügyminisztérium az általa korábban beharangozott jogszabály-módosítást azóta sem terjesztette a parlament elé, s jelenleg nem is készül azt módosítani. Bugár Béla a szlovák-magyar vegyespárt, a Híd elnöke még korábban bejelentette, hogy
ebben a ciklusban már ők sem terjesztik be a sokat vitatott jogszabály módosítását.
2015 februárjától érvényes az a belügyminisztériumi rendelet, amelynek értelmében külön indokok alapján megkapható vagy visszakapható az állampolgárság. Ez a rendelet lehetővé teszi, hogy azok a volt szlovák állampolgárok, akik 1993. január 1-je után veszítették el a szlovák állampolgárságukat, kérelmezhessék annak visszaadását. A kérelmek megítélése során arra is tekintettel vannak, hogy mi volt az állampolgárság elvesztésének az oka, de figyelembe veszik azt is, milyen módon jutott a szóban forgó személy a külföldi állampolgársághoz. Különösen arra figyelnek, hogy a külföldi állampolgárság megszerzésének idején volt-e engedélyezett, bejegyzett vagy nyilvántartott lakhelye az adott országban a kérelmezőnek.