eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Máris megvan az orosz embargó hatása Szlovákiában

A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek oroszországi importtilalma a szlovákiai agrárszférára is kihat. Máris bizonytalanabbá vált a zöldség- és gyümölcspiac. A Szlovákiából közvetlenül Oroszországba irányuló kivitel ugyan nem túl jelentős, az állam elsősorban a következmények miatt aggódik; az országot ugyanis eláraszthatják a külföldi élelmiszerek, amelyek az alacsony áruk miatt okozhatnak problémát a szlovákiai gyártóknak.

Polonyi Péter, a Szlovákiai Agrárkamara rimaszombati regionális elnöke elmondta, az orosz gyümölcs- és zöldségembargó közvetett hatása a szlovákiai piacra a már jelentkező árutúltengés és az árcsökkenés. "Lengyelországból minden érkezik a piacunkra. Minden, amit a mi gazdáink meg tudnak termelni, azt meg tudják termelni a lengyelek is, és be is hozzák".

Both Árpád csallóközi zöldségtermesztőt szintén érzékenyen érinti az Oroszország által érvényesített agrárembargó. Szerinte olyan szabályrendszer bevezetésére lenne szükség, amely egyértelműen megszabja, mekkora lehet a hazai és mekkora a külföldi termékek aránya az áruházláncok polcain. "Ez az Európai Unióban nem újdonság. Ausztriában már bevezették, hogy 80%-ban csak hazai áru lehet a pultokon. Szlovákiában sajnos ez az arány csak 30%" - elégedetlenkedett a termesztő.

A szlovák földművelésügyi miniszter az élelmiszergyártókat és az üzlethálózatokat arra szólította fel, hogy tartsák meg az eddigi hazai beszállítóikat, a fogyasztóktól pedig azt kéri, hogy szlovákiai árufélék vásárlásával támogassák a hazai termelőket. ¥ubomír Jahnátek szerint Szlovákia élni fog azzal a jogával, hogy leállítsa egyes élelmiszerfélék behozatalát abban az esetben, ha úgy tűnik, a külföldi termékek áradata tönkreteheti a hazai termelőket.

Elemzők szerint félő, hogy a dominóhatás miatt a gondok az agrártermékeken túl átterjednek más árucikkekre is. Dudás Tamás, a Pozsonyi Közgazdaságtudományi Egyetem tanára elmondta, Szlováiát elsősorban az érinti, hogy a német vállalatok mennyire lesznek vesztesei az embargónak, mert Szlovákiában nagyon sok vállalat van, amely beszállít Németországba.

Egyelőre nem lehet tudni, milyen károkat okoz a kiviteli tilalom Szlovákia számára. Robert Fico szlovák miniszterelnök viszont kijelentette, hogy az Európai Unió és Oroszország egymás ellen foganatosított szankciói értelmetlenek és veszélyeztetik az szlovák államot. A Fico által bírált szankciókkal azonban Szlovákia is egyetértett.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×