A szíriai rendkívüli állapotról szóló törvény szinte bebetonozza a kormányzó Asszad-dinasztia uralmát - jegyzi meg a hírről a Time magazin. Tiltja a gyülekezést, a szabad mozgást, lehetővé teszi a titkosszolgálatnak, hogy "a biztonságot veszélyeztető személyeket" tartóztasson le, legalizálja a lehallgatásokat és a cenzúrát.
A jogszabály a Baath párt hatalomra jutását eredményező 1963-as puccs óta van érvényben. Bashir al-Asszad elnök, aki fiatalabb, mint a törvény, most egy tanácsadója útján azt üzente, hogy visszavonják a jogszabályt. A döntést nagyon gyorsan hozták meg ahhoz képest, hogy eredetileg egy bizottság tanulmányozta volna a lehetőséget. Egy hónappal ezelőtt a szíriai parlament még elutasította az elképzelést.
Úgy tűnik, az események már túlléptek a törvényen: a hétvégén az emberek demokráciát követelve tucatnyi városban tüntettek, amelynek nyomán a biztonsági erők brutálisan rájuk támadtak.
Valószínűleg a kormány érzi, hogy az arab tavasz Szíriában is radikális változásokat hozhat és ezért igyekezett elvenni a tiltakozás élét azzal, hogy 260 politikai foglyot szabadon engedett. Asszad emellett kedvezményesebbé teszi az üzemanyag árát, hozzáférést enged a közösségi oldalakhoz és három hónappal csökkenti a sorkatonai szolgálat idejét.
Ellenzékiek szerint azonban a rendkívüli állapot feloldása a gyakorlatban kevés változást jelenthet, és attól félnek, hogy a régi törvény helyett majd jön egy új, szigorúbb.
A szíriai biztonsági erők továbbra is mentességet élveznek a bírósági eljárás alól és csak a szolgálatok vezetői járhatnak el, ha bűncselekményeket követnek el.
Hivatalos adatok szerint a szíriai városokban kirobbant tiltakozásokban eddig 55 ember halt meg. Latakia városban a hétvégén két embert agyonlőttek.
Szia, Anya! – új átverés terjed itthon, mutatjuk, mire kell figyelni