Az AP által beszerzett adatok szerint az Egyesült Államokban közel 72 ezer tonna radioaktív használt fűtőelem halmozódott fel. Nincs azonban a több tízezer éven át veszélyes anyag hosszú távú tárolására alkalmas hely.
Korábban a nevadai Yucca hegybe akartak alagutakat fúrni a sugárzó anyag tartós elhelyezésére, de feladták a terveket. Még ha meg is épülne a tároló, Amerikának már több használt nukleáris fűtőeleme van, mint ami oda beférne - jegyzi meg a hírügynökség.
A kiégett fűtőrudak háromnegyedét - hasonlóan a japán Fukusima Daicsi erőműhöz - vízzel teli medencékben őrzik a reaktorok mellett. A maradékot - mely már legalább egy évig vízben állt - száraz tárolókban tartják. Ezek olyan, általában acél tartályok, amelyekben a fűtőelemeket inert gázban helyezik el, és a tartályt lezárják.
Az amerikai nukleáris ágazat már jó ideje lobbizik a hosszú távú tárolókért, miközben évente újabb 2200 tonna használt fűtőelemet állít elő. Egyes szakértők szerint a reaktoroknál található egyes medencékben négyszer annyi használt fűtőrúd található, mint amennyire a tárolót tervezték.
A medencék kapacitása mindenki számára hozzáférhető információ, de az, hogy az egyes helyeken pontosan mennyi anyag található, nemzetbiztonsági okok miatt titok.
A használt fűtőelemek 95 százalékban uránból állnak, egy százalékuk nagyon hosszú lebomlási idejű anyagokból, például az atomfegyvereknél használt plutónium-239-es izotópból. Egyes elemek felezési ideje több ezer év, más melléktermékek néhány száz év alatt bomlanak le. A plutónium és urán "nehezebb", és így kevésbé valószínű, hogy egy baleset esetén bekerülhet az emberi szervezetbe, de a Cézium-137 a levegőbe kerülve terjedhet, mint ahogy történt Csernobilban is.
Az amerikai gyakorlat az, hogy a használt fűtőrudakat legalább öt évig tartják víz alatt, medencében és ezt követően szállítják száraz tárolóba. Egyes helyeken azonban jóval több időt töltöttek nedves tárolókban, és biztonsági illetékesek figyelmeztetnek: minél sűrűbben vannak egymás mellé pakolva, annál gyorsabban tudnak túlmelegedni egy baleset, vagy terror akció esetén.
Gregory Jaczko, az illetékes szövetségi felügyelő hatóság elnöke, aki a japán válság kapcsán is megszólalt, azt mondta, hogy felül fogják vizsgálni a használt fűtőelemek tárolását.
Szia, Anya! – új átverés terjed itthon, mutatjuk, mire kell figyelni