eur:
413.07
usd:
393.48
bux:
78374.08
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Chávez tudja, miért nincs élet a Marson

A kapitalizmus vethetett véget az életnek a Marson - mondta Hugo Chávez venezuelai elnök a Víz Világnapja alkalmából. Chávez régóta ismert a nyugati hatalmak és a kapitalista rendszer elleni kirohanásairól, miközben saját elképzelései szerint akarja átalakítani országát.

Hugo Chávez valami olyasmit tudhat, amit a NASA tudósai még nem: a Marson fejlett élet lehetett egykor, de Vörös bolygót is meghódíthatta a kapitalizmus, amit pusztulás követett.

"Már korábban is mondtam: nem lett volna furcsa, ha lett volna civilizáció a Marson, de talán megjelent a kapitalizmus, és az imperializmus megölte a bolygót" - fejtegette Chávez.

A magát baloldalinak és forradalmárnak mondó venezuelai elnök szerint a Föld sok problémájáért, így a vízkészletek eltűnéséért is a kapitalizmus felel. "Vigyázzunk! Itt a Földön még néhány száz éve is kiterjedt erdők voltak, most pedig sivatag van a helyükön. A folyók helyét is sivatagok vették át" - fejtegette egy pohár vizet kortyolgatva Chávez. Ahogy fogalmazott, "a nyugat is a víz és az olajkészletek miatt támadta meg Líbiát".

Bírálói azonban megjegyezhetik: Cháveznek nincs gondja azzal, hogy országa a világ egyik legnagyobb olaj exportőre, és ezzel közvetve hozzájárul a kapitalista életformához. Még nagyobb gondnak nevezik Venezuela abszurd méreteket öltő olajfüggőségét. A dotációk miatt az országban harmincszor olcsóbban lehet megtankolni egy autót, mint az Egyesült Államokban, és a pazarlás már Chávezt is zavarja, ezért takarékosságra hívott fel.

De visszatérve a Marsra: a tudósok - kapitalisták és szocialisták - nem adják fel terveiket a bolygó meghódítására. Az amerikai Országos Kutatótanács nemrég azt sürgette, hogy a NASA kiemelt programja legyen egy olyan robot megalkotása, amely segíthet megállapítani, létezett-e valaha élet a Marson és milyen lehetett a bolygó geológiai és éghajlati története.

A NASA kutatói nemrég egy déli sarki argentin kutatóbázison teszteltek egy új szkafandert, mert a helyi extrém körülmények hasonlítanak a Marson tapasztalhatókhoz.

Kína közben arra készül, hogy holdszondáját alkalmassá teszi a Mars kutatására, mondta a hónap elején a Kínai Űrtechnológiai Akadémia egyik vezetője. Ezt megelőzően az idén egy orosz rakétával készülnek fellőni egy olyan kínai műholdat, amely a tervek szerint 120 alkalommal kerüli majd meg a Vörös bolygót.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A Dinamo Kijev után a Malmőt is kiütötte a Ferencváros

A Dinamo Kijev után a Malmőt is kiütötte a Ferencváros

A Ferencváros remekül kezdett, kétgólos előnyt szerzett a Malmö ellen az Európa-ligában, majd a svédek szépítő gólja után, a második játékrészben további két gólt szerzett. A Dinamo Kijev elleni 4-0 után ez a 4-1 csak aláhúzza: jól szerepel ősszel a magyar bajnok a nemzetközi porondon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.29. péntek, 18:00
Nagy Márta a berlini Collegium Hungaricum igazgatója
Méhes Márton a bécsi Collegium Hungaricum igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×