A jogszabálytervezetet ismertető bevándorlásügyi miniszter azt mondta, tárcája feladata az, hogy "jó franciákat gyártson". Vagyis a bevándorlóktól a jövőben elvárják az eddiginél lényegesen tökéletesebb beilleszkedést és lojalitást.
Újdonság ugyanakkor, hogy a korábbi tervekkel ellentétben a leendő törvény nem fosztja meg állampolgárságától azokat a személyeket, akik poligámiában élnek. Erről maga Nicolas Sarkozy döntött, úgy vélve, hogy a jelenséget a meglévő törvényekkel kellőképpen lehet büntetni.
Ami az illegálisan francia területen tartózkodókat illeti, számukra a változás lényegesen szigorúbbnak ígérkezik: az e kategóriába tartozó bevándorlókat a jövőben akkor is ki fogják utasítani az országból, ha történetesen az Európai Unió valamelyik tagországának az állampolgárai.
Ehhez a hatóságoknak mindössze azt kell megállapítaniuk, hogy az érintettek többszöri ki- és beutazással "visszaéltek" a három hónapos tartózkodásra jogosító engedéllyel. Az új rendelkezések nyilván senkit sem neveznek néven, de mindenki számára nyilvánvaló, hogy azok alapvetően a kelet-európai romák beáramlását hivatottak megakadályozni.
Mindezek mellett a kormány különleges, úgynevezett várakozási zónák létrehozását is tervezi, ahol azokat az illegális bevándorlókat helyeznék el átmenetileg, akik tízes vagy annál nagyobb csoportokban érkeznek az ország területére. Az érintettek itt várnák meg a hatóságok döntését arról, hogy maradhatnak-e, vagy el kell hagyniuk az országot.
Ugyancsak ezt a kategóriát érintő változás, hogy a jövőben nem jár számukra automatikusan az ingyenes orvosi ellátás. Ez a nagylelkű állami gondoskodás tavaly 546 millió euróba, mai árfolyamon több mint 151 milliárd forintjába került a francia költségvetésnek.
A legvehemensebb kormánypárti képviselők azt mondják: nem lehet ezt az alig ellenőrzött és rendkívül sok visszaélésre lehetőséget adó rendszert fenntartani, miközben a franciáktól a gazdasági válságra való tekintettel áldozatokat kérnek.
A törvény vitája meglehetősen szenvedélyesnek ígérkezik, az ellenzéki szocialisták ugyanis mereven ellenzik a kormány elképzeléseit és alkotmányellenesnek, idegengyűlölőnek nevezik azokat. Egy nemrég készült közvélemény-kutatásból egyébként az derül ki, hogy a franciák kétharmada úgy véli: a kormány bevándorlással és közbiztonsággal kapcsolatos politikája erősen emlékeztet a szélsőjobboldali Nemzeti Frontéra.
A kecskeméti gyorshajtó kapott egy 468 ezres csekket, aztán még valamit