eur:
412.27
usd:
390.2
bux:
79423.77
2024. november 27. szerda Virgil

Így változtatnak a törökök az alkotmányukon

Az amerikai kormány és az Európai Unió is üdvözölte az iszlamista gyökerű kormánypárt győzelmével zárult török népszavazást. A választókat azért hívták az urnákhoz, hogy jelentős alkotmánymódosításokról kérdezzék meg őket, melyek megkönnyítheti az európai uniós csatlakozást. Az ellenzék szerint a kormány túlzott befolyásra tett szert a bíróságok felett.

A törökök 58 százaléka mondott igent az alkotmány szám szerint 26 helyen történő módosítására, amit Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök úgy kommentált, hogy az ország "történelmi küszöböt lépett át a fejlett demokrácia és a jog uralma felé".

A mostani, 1980-as alkotmányt az akkori katonai puccs után fogadták el. A reformcsomag részeként a bíróságok ítélkezhetnek ezentúl az államellenes cselekményt végrehajtó katonák felett, és eltörölték az 1980-as puccsista vezetők immunitását.

Tiltják a gyerekek, idősek és fogyatékosok elleni diszkriminációt, erősítik a nők egyenjogúságát. Törölték a "politikai indíttatású" sztrájkok tilalmát. A parlamenti képviselők megtarthatják mandátumukat, még akkor is, ha pártjukat a bíróság feloszlatta.

Ez főleg a kormánypártot védi, amelynek elődjét feloszlatták, és nemrég fennállt a veszély, hogy az AK is hasonló sorsra jut. Az alkotmánymódosításokkal a parlamentnek nagyobb befolyása lesz a bírák kinevezésére.

Az EU üdvözölte az eredményt és azt mondta: Törökország régóta fennálló kérdéseket oldott meg azért, hogy teljesen megfelelhessen az uniós csatlakozási feltételeknek. Barack Obama amerikai elnök telefonon gratulált a török kormányfőnek.
Bár a módosítások támogatása elsöprő volt, kommentátorok megjegyzik: a voks ismét felszínre hozta az ország nyugati városaiban élő és "nyugatos" beállítottságú, valamint a vidéki törökök közötti ellentéteket.

A városokban - így Isztambulban - erős volt a "nem" tábor, amely továbbra is gyanakszik, hogy a kormány fokozatosan és "a hátsó ajtón át" iszlamizálni akarja az országot. Erdogan felesége például fejkendőben jelent meg a szavazóhelységben - a kendő állami intézményekben való viselete már régóta heves vitákra ad okot a világi és vallásos törökök között.

Az ellenzékiek is elfogadják, hogy a csomag egyes elemei erősítik a demokráciát - például csökkentik az állam világi mivoltát eddig akár puccsok árán is megőrző hadsereg hatalmát. Viszont azt is mondják, hogy a kormány "veszélyesen" nagy befolyással lehet a bíróságokra. A kurd kisebbség pártjai a voks bojkottjáért kampányoltak, mert az volt a követelésük, hogy Törökországnak teljesen új alkotmánya legyen.

A hatalmon lévő AK párt már 2002 óta készült az alkotmánymódosításra és a referendumban aratott győzelme azt is jelentheti, hogy tíz hónap múlva a választók sorozatban harmadszor is kormányra emelik, elemzők szerint azonban ezzel párhuzamosan tovább mélyül majd a megosztottság a török társadalomban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Donald Trump második elnökségének kezdetéről, az Egyesült Államoknak Európával kapcsolatos várható álláspontjáról, az orosz–ukrán háború lehetséges gyors lezárásáról, az USA Kína-politikájáról és a német belpolitikáról, a nagyjából három hónap múlva esedékes választás esélyeiről is beszélt Nógrádi György egyetemi tanár, biztonságpolitikai szakértő az InfoRádió Aréna című műsorában.

Szalai Máté a libanoni tűszünetről: Izrael visszalépett egyet, mert Gázában fontosabb céljai vannak

Az elmúlt két évtizeddel ellentétben most a Hezbollahnak is érdeke a tűzszünet, mert meggyengült, és rendeznie kell a sorait – mondta az InfoRádióban a Clingendael Intézet kutatója. Szalai Máté hozzátette: húsz év alatt nem valósult meg az a cél, amit most hatvan nap alatt akarnak végrehajtani.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.27. szerda, 18:00
Szájer József
a Szabad Európa Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×