eur:
412.27
usd:
390.2
bux:
79423.77
2024. november 27. szerda Virgil

Távoznak a botrányhősök

Az iszlám bevándorlók bírálatáról elhíresült német bankár, Thilo Sarazin kérte az államfőt, mentse fel a Nemzeti Bank elnökségében betöltött tisztsége alól. Lépése politikai körökben óriási megkönnyebbülést váltott ki, csakúgy, mint a szülőföldjükről elüldözött németek szövetsége elnökének, Erika Steinbachnak hasonló döntése.

Thilo Sarrazin döntését a csaknem botrányba fulladt potsdami felolvasó estjén jelentette be. Mint fogalmazott, a könyvében kifejtett nézetei miatt az elmúlt hetekben egyre nagyobb lélektani nyomás nehezedett rá, ezért úgy döntött, maga kéri az államfőt, mentse fel a nemzeti bank szerepét betöltő szövetségi jegybank elnökségében betöltött tisztsége alól.

Sarrazin közel félezer oldalas könyvében egyebek között kétségbe vonta az iszlám bevándorlók szellemi képességeit, és azt írta, hogy többségük elutasítja a német államot, nem gondoskodik gyermekei iskoláztatásáról, szociális segélyből él és korlátlanul szaporodik.

Álláspontja óriási megütközést keltett, az államfő, a kancellár nyilatkozatban ostorozta, pártja, a Szociáldemokrata Párt pedig fontolóra vette kizárását. Némi meglepetést keltett egy közvélemény-kutatási eredmény, amely szerint a lakosság mintegy fele osztja Sarrazin véleményét, és csupán 16 százalék helyesli az iszlám kultúra jelenlétét Németországban.

A bankár felolvasó körútját zajos tüntetések zavarták, így most általános megkönnyebbülést jelent, hogy maga határozta el visszavonulását.

A szülőföldjükről elüldözött németek szövetségének elnöke, Erika Steinbach is számos kijelentésével borzolta a kedélyeket. Legutóbb tett nyilatkozatában arról beszélt, hogy Lengyelország 1939 tavaszán általános mozgósítást rendelt el, amit sokan úgy értelmeztek, hogy Steinbach ezáltal tompítani akarta a második világháború kirobbantásáért a németekre nehezedő felelősséget.

A berlini lengyel nagykövet náci propagandának nevezte a kijelentést, amellyel Steinbach Varsóra próbálta áthárítani a felelősséget a történtekért. Utalt arra is, hogy a szülőföldjükről elüldözött németek szövetsége már korábban is mérgezte a két ország közti megbékélés légkörét. Hangsúlyozta azonban azt is, hogy a német-lengyel kapcsolat már annyira elmélyült, hogy az ilyen kijelentések nem okozhatnak zavart.

Erika Steinbach válaszként bejelentette, hogy kiválik a kormánykoalícióban részt vevő Kereszténydemokrata Párt elnökségéből, amelyben, szerinte, már régóta nincs helye az általa képviselt álláspontnak, de megismételte, hogy történelmi tényt említett, amikor a 39 tavaszán kezdődött lengyel mozgósításról beszélt.

A német tévé idézte a dokumentumfilmjeivel közismertté vált Guido Knopot, aki ezzel kapcsolatban rámutatott arra, hogy miután a náci Németország megszállta Csehszlovákiát a varsói kormány - mintegy védekezésként - döntött a katonai mozgósítás mellett, hogy felkészüljön egy esetleges támadásra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Donald Trump második elnökségének kezdetéről, az Egyesült Államoknak Európával kapcsolatos várható álláspontjáról, az orosz–ukrán háború lehetséges gyors lezárásáról, az USA Kína-politikájáról és a német belpolitikáról, a nagyjából három hónap múlva esedékes választás esélyeiről is beszélt Nógrádi György egyetemi tanár, biztonságpolitikai szakértő az InfoRádió Aréna című műsorában.

Szalai Máté a libanoni tűszünetről: Izrael visszalépett egyet, mert Gázában fontosabb céljai vannak

Az elmúlt két évtizeddel ellentétben most a Hezbollahnak is érdeke a tűzszünet, mert meggyengült, és rendeznie kell a sorait – mondta az InfoRádióban a Clingendael Intézet kutatója. Szalai Máté hozzátette: húsz év alatt nem valósult meg az a cél, amit most hatvan nap alatt akarnak végrehajtani.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.27. szerda, 18:00
Szájer József
a Szabad Európa Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×