eur:
412.85
usd:
391.05
bux:
79283.43
2024. november 27. szerda Virgil

Általános sztrájkkal tiltakoznak a munkaügyi reform ellen

Spanyolországban törvénybe iktatták a nagy ellenállást kiváltó munkaügyi reformot, melynek célja az, hogy elkerüljék a görögországihoz hasonló hitelválságot és csökkentsék a hatalmas költségvetési hiányt. A miniszterelnök javaslatát azonban a legtöbb párt nem támogatta, és a szakszervezetek a hónap végére általános sztrájkot hirdettek.

Csak hevenyészett taps kísérte a szavazást, amellyel törvényhozási jóváhagyást is kapott a spanyol miniszterelnök munkaügyi reformcsomagja. A dolgozók könnyebb elbocsátását lehetővé tévő jogszabályt valójában már a nyáron, rendelettel hatályba helyezték. A szavazáson csak a kisebbségben kormányzó szocialisták
támogatták a csomagot, a baszk nacionalisták tartózkodása mellett és más pártok ellenszavazataival szemben.

José Luis Zapatero kormányfő azt reméli, hogy a népszerűtlen intézkedés segít visszaszorítani a 20 százalékosra ugrott munkanélküliséget, megnyugtatni a nemzetközi befektetőket és így elkerülni, hogy tovább dráguljanak a már így is jelentős költségvetési hiánnyal küszködő Spanyolország számára a hitelek.

A spanyol büdzsé deficitje már közel háromszorosa az euró tagság feltételének számító három százaléknak, jelenleg a GDP több mint 11 százaléka. Görögországhoz és Portugáliához hasonlóan így a madridi államkassza is csak drágán jut kölcsönökhöz.

A kormány szerint ebből a helyzetből a munkaügyi reform lehet az egyik kiút. Az állandó szerződéssel rendelkező spanyol dolgozókat nagyon nehéz elbocsátani a végkielégítések miatt is, míg az utóbbi években felvett dolgozók úgynevezett "szemét-szerződéseket" voltak kénytelenek aláírni. Ezek rövid, határozott időre szóltak, minimális juttatásokkal, és ha jöttek a leépítések, őket tették az utcára leghamarabb. A spanyol fiatalok körében az ilyen szerződések miatt különösen magas a munkanélküliség.

Népszerűtlen lesz az a kitétel, amely lehetővé teszi, hogy a cégek áthelyezzék az ország más részeibe a régiójukhoz általában ragaszkodó spanyolokat, vagy az, hogy más munkakört adjanak nekik a cégen belül. A vállalatoknak azzal könnyítik meg a nehéz időkre való reagálást, hogy lehetőségük lesz minimális végkielégítéssel elbocsátani dolgozóikat.

A spanyol szakszervezetek "szemtelenül üzletbarátnak" nevezték a szocialista kormány reformját, és azokat a terveket, hogy 65 évről 67-re tolják ki a nyugdíjkorhatárt, és szeptember 29-re általános sztrájkot hirdettek.

A spanyol gazdaság két év visszaesés után épphogy elkezdett növekedni, de a kormány attól fél, hogy a szigorítások, például az áfaemelés miatt ismét visszaesik a fogyasztás, és leáll a növekedés.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Donald Trump második elnökségének kezdetéről, az Egyesült Államoknak Európával kapcsolatos várható álláspontjáról, az orosz–ukrán háború lehetséges gyors lezárásáról, az USA Kína-politikájáról és a német belpolitikáról, a nagyjából három hónap múlva esedékes választás esélyeiről is beszélt Nógrádi György egyetemi tanár, biztonságpolitikai szakértő az InfoRádió Aréna című műsorában.

Szalai Máté a libanoni tűszünetről: Izrael visszalépett egyet, mert Gázában fontosabb céljai vannak

Az elmúlt két évtizeddel ellentétben most a Hezbollahnak is érdeke a tűzszünet, mert meggyengült, és rendeznie kell a sorait – mondta az InfoRádióban a Clingendael Intézet kutatója. Szalai Máté hozzátette: húsz év alatt nem valósult meg az a cél, amit most hatvan nap alatt akarnak végrehajtani.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.27. szerda, 18:00
Szájer József
a Szabad Európa Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×