Az amerikai és az orosz elnök PR-csapatának is sok volt a dolga Dmitrij Medvegyev egyesült államokbeli látogatásán. A felek megpróbálják hangsúlyozni, hogy egyre inkább partnerként tekintenek egymásra. Obama és vendége az amerikai elnök kedvenc burgerbárjába, a "Ray's Hell-Burgers" nevű étterembe látogatott el, majd szokatlan módon - mesterlövészek védelme mellett - a kamerák és fotósok számára megszervezett eseményen sétált át a Fehér Házból az Amerikai Kereskedelmi Kamara közeli épületébe.
Obama "stabil és megbízható partnernek" nevezte Medvegyevet és azt mondta, "meghallgatják egymást és őszintén beszélgetnek". "Jelentős haladást és konkrét eredményeket értünk el" - tette hozzá.
Az Egyesült Államok és Oroszország áprilisban írta alá a stratégiai fegyverzetek korlátozásáról szóló és mérföldkőnek számító szerződést, amit Obama nagy fegyverténynek tart, Medvegyev pedig azt mondja az atomtöltetek számát csökkentő megállapodásról, hogy az biztonságosabbá teszi a világot. Egyes kommentátorok szerint azonban az alku korántsem olyan jó, mint lehetett volna.
Obama ennek ellenére azt mondta: utasítást ad az amerikai tárgyalócsapatnak, hogy gyorsítsa fel a párbeszédet Oroszország WTO-csatlakozásáról.
Konkrét eredmény, hogy Moszkva ötven Boeing utasszállító gépet vesz 4 milliárd dollár értékben, és ezzel 44 ezer amerikai munkahely létrehozásában segédkezhet - jegyezte meg az AP hírügynökség.
Medvegyev nem Washingtonban, hanem a kaliforniai Szilícium-völgyben kezdte látogatását, ahol felkereste az Apple, valamint a Twitter mikroblog oldal székházát is, mintegy jelezve, hogy a technológiai együttműködés keresése fontosabb, mint a diplomáciai protokoll, és innen küldte új számlájáról első üzenetét.
A magát technofóbnak nevező Obama bevallotta, hogy neki is van hozzáférése az oldalhoz, bár azt Twittersnek nevezte és közölte, talán így már nincs szükség a hidegháború idején létrehozott forró drótra Washington és Moszkva között.
A barátkozás ellenére azonban megjegyezte: vannak kérdések, amelyekben nem értenek egyet, és ezek egyike Grúzia. Obama bírálói szerint Oroszországban a valódi hatalom Vlagyimir Putyin exelnök, jelenlegi kormányfő kezében van, és vele kellene inkább tárgyalnia. Megemlítik azt is, hogy Oroszországban továbbra sem javul az emberi jogok helyzete, és ezt a geopolitikai előnyök ellenére nem lenne szabad elfelejteni.
Szétesik a hidegfront, durva dolog jön ezután