Alapvető változás előtt áll a világ egyik legbefolyásosabb napilapjának tartott liberális Le Monde. A második világháború után létrehozott francia mértékadó lap az elmúlt tíz évben annyira eladósodott, hogy most mindenképpen tőkeemelést kell végrehajtania, amit csak külső befektető bevonásával tud megtenni. Az immár elodázhatatlan lépéssel a kiadóvállalat több mint ötven százalékát birtokló, a szerkesztőkből, újságírókból és más aktív, illetve nyugdíjas dolgozókból álló társaság végleg elveszíti többségi részesedését, a nagyhatalmú, eddig a napi vezetési ügyekben is véleményt mondó Szerkesztők társasága pedig a vétójogát.
A mintegy 100 millió eurós, mai árfolyamon több mint 28 milliárd forintos adósságot felhalmozott Le Monde újságírói leginkább legendásnak tartott függetlenségük elvesztésétől tartanak, nem véletlen, hogy a külső tőkemeléssel kapcsolatos törekvéseknek évek óta ellenállnak. A lap pénzügyi helyzete azonban három éve folyamatosan romlik: 2008-ban az újonnan megválasztott elnök-főszerkesztő 129 dolgozót, köztük 89 újságírót bocsátott el takarékoskodás címen, ami a lap történetében először sztrájkhoz vezetett.
A fenti lépés mellett a kiadóválllalatnak több, korábban megvásárolt kiadványt is el kellett adnia, de mindez nem volt elég a taplraálláshoz, a lapnak a nyár közepéig legalább 50 milliós plusz pénzt kell találnia, egyebek mellett azért, hogy törleszteni tudja a BNP Paribas banknak a 2011-ben esedékessé váló 25 millió eurós tartozását.
Jelentkezőkben egyelőre nincs is hiány: elsőként jelezte vételi szándékát a spanyol El Pais napilapot is kiadó Prisa médiacsoport, amely jelenleg 15 százalékos tulajdonnal rendelkezik a Le Monde-ban, és már korábban is próbálkozott azzal, hogy meghatározó tulajdonrészre tegyen szert. Az újságírók azonban őket nem igazán nézik jó szemmel, a spanyolok ugyanis világossá tették: amennyiben átveszik a kormányrudat, úgy a Szerksztők társaságát nem engedik belefolyni a napi vállalatvezetési ügyekbe. Pozíciójukat emellett az is gyengíti, hogy maguk is likviditási gondokkal küzdenek és egy amerikai befektető beszállására várnak.
A Le Monde vezetése ezért a Nouvel Observateur hetilapot is kiadó médiavállalat tulajdonosával, két francia bankárral, valamint egy olasz befektetővel is tárgyalásokat folytat. A folyamatnak azonban van egy kifejezetten kellemetlen szereplője: az idő. A tranzakciót egy hónap alatt le kell bonyolítaniuk, hogy arra a június 30-ra összehívott közgyűlés rá tudjon bólintani. Elemzők szerint ez az egyáltalán nem mellékes körülmény kifejezetten gyengíti a Le Monde-sok tárgyalási pozícióit.