eur:
409.79
usd:
390.43
bux:
79471.58
2024. november 26. kedd Virág

Még mindig tart a feszült várakozás Nagy-Britanniában

Annak ellenére, hogy ránézésre kevés a kapcsolódási pont, tovább folyik a koalíciós alkudozás a brit választásokon a legnagyobb támogatást szerzett konzervatívok és a harmadik liberális demokraták között. Az abszolút többség hiányában a toryknak szükségük van az őket gyakran kritizáló liberálisokra, mert Nagy-Britannia rekordméretű költségvetési hiányát egy stabil kormánynak kell lefaragnia.

A britek hétfőn arra ébredtek, hogy már negyedik napja nincs új kormány - a szigetországban ugyanis hagyományosan már a választás másnapján megtörténik az átadás-átvétel. A konzervatívok és liberális demokraták vezetői fél szemmel a piacok reakcióját figyelve hétfő reggel ismét a tárgyalóasztalhoz ültek. Vasárnap már egy maratoni, nyolcórás tárgyalást folytattak le, miközben mindkét pártban hallatták hangjukat azok, akiket elborzaszt az eddigi ellenféllel való lehetséges koalíció.

Nick Clegg LibDem pártja és a Munkáspárt programja több pontban hasonlít, mint a liberális és konzervatív ígéretek, például egyik erő sem akart gyors és drasztikus megszorításokat. Ennek ellenére Clegg személyesen sokkal jobban kijön David Cameron konzervatív pártvezérrel - jegyezte meg a BBC.

A két párt eddig késhegyre menő vitákat folytatott az európai politikáról, a brit atomfegyver, a Trident rakéták lecseréléséről, a bevándorlásról és a 11 százalékos költségvetési hiányról. Eddig akadályozta az alkut, hogy a toryk nem akarják olyan módon megreformálni a választási rendszert, ami a jövőben több képviselőhöz juttatná a liberálisokat.

Bekeményítettek volna

Az alku ellenzői közben minden lehetséges módon próbálták akadályozni a megállapodást. Vasárnap például az Observer című lap megkapta a konzervatívoknak az európai partnerek számára megszövegezett tervezett, keményhangú üzenetét. Ezt abban a hitben írták a toryk, hogy a választásokon abszolút többséget szereznek, és William Hague - jelenleg még - árnyékkülügyminiszter Brüsszelben felvázolhatja az új brit kormány hozzáállását az EU-hoz.

A toryk, akik korábban kiléptek a nagy európai konzervatív pártokat egyesítő Európai Néppártból, a dokumentum szerint a következőket üzenték volna a többi EU-kormánynak: a választásokkal alapvetően megváltozik London és Brüsszel viszonya, az új brit kormány jogköröket akar visszavenni Európától a szociális, a munkaügyi és az igazságügyi politika terén. Az Observer ezek után terjedelmes vezércikkben követelte, hogy a liberálisok a Munkáspárttal alakítsanak koalíciót, a konzervatív-liberális tárgyalások helyszínén pedig többen tüntettek azért, hogy a mérleg nyelvét jelentő kis párt ne adja fel követelését az arányos választási rendszer bevezetéséről.

Brown várakozó állásponton

Vasárnap este mindezek ellenére a vezető liberálisok és konzervatívok a médiában is folytatták a nyilvános flörtölést, és azt próbálták hangsúlyozni, hogy mennyire nyitottak a tárgyalásokra. Gordon Brown közben ügyvezető miniszterelnökként kivár: ha nincs konzervatív-libdem-paktum, akkor hajlandó kormányra lépni a harmadik párttal.

Közben szorít az idő - elemzők szerint a görög válság miatt a piacok idegesek, és ha azt látják, hogy a 11 százalékos költségvetési hiányt felhalmozó szigetországban folytatódik a bizonytalanság, akkor az ronthat Nagy-Britannia hitelbesorolásán.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.26. kedd, 18:00
Nógrádi György
biztonságpolitikai szakértő
Nagy Márton elárulta: már csak pár nap és megismerjük az új jegybankelnök és az új csúcsminiszter nevét

Nagy Márton elárulta: már csak pár nap és megismerjük az új jegybankelnök és az új csúcsminiszter nevét

2024-ben egy nem várt gazdasági esemény következett be, a német gazdaság válsága, ami maga alá tepert bennünket - értékelte az aktuális gazdasági kilátásokat Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a HírTV-nek adott interjújában. Annak a reményének adott hangot, hogy 6,5%-ról lefelé tudnak majd elmozdulni az alapkamatban idehaza. Sokat beszélt a tárcavezető a hamarosan felálló új csúcsminisztériumról, valamint a jövő tavasszal esedékes MNB-elnökváltásról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×