A Görögországnak a hétvégén megszavazott 110 milliárd eurós pénzügyi segítség óriási terheket ró a szintén egyre gyorsabban eladósodó Szlovákiára. A nyilvánosságra hozott információk szerint Szlovákiának mintegy 816 millió eurós kölcsönt kellene nyújtania Görögországnak, tehát a szlovák állampolgárok fejenként 150 euróval járulnának hozzá a görög gazdaság talpra állításához.
A szlovák közvélemény és a politikai pártok nagy része - köztük a koalíciós Szlovák Nemzeti Párt is - ellenzi a kölcsönnyújtást, így Robert Fico miniszterelnök néhány héttel a szlovákiai parlamenti választás előtt nagy nyomás alatt, kellemetlen helyzetben van.
Fico rendkívüli sajtóértekezleten hangsúlyozta: Szlovákia nem hajlandó biankó csekket aláírni Görögországnak, s csak az után kész megfelelő garanciák mellett kölcsönt nyújtani, ha a görögök teljesítik vállalásaikat, tehát valóban megvonják lakosaitól azokat a szociális juttatásokat, amelyekre képtelen előteremteni az anyagiakat.
Bár az athéni kormány megszorító intézkedéseket fogadott el, Fico nem nagyon hisz a végrehajtásukban. Látni szeretné a fizetéseket egynegyedével megkurtító törvényeket és más rendelkezéseket.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Pozsony szeretne hozzájárulni az euró stabilitásának megőrzéséhez, és védeni akarja polgárai bankokban elhelyezett pénzét, de garanciát vár, hogy Athén valóban megteszi a szükséges megszorító lépéseket. Ficónak nem elég az athéni kormány vállalása, hanem meg akarja várni a görög parlament döntését. A kormány nem ír alá semmilyen biankó csekket, üres váltót Görögország javára - jelentette ki a szlovák kormányfő.
"Nem Görögországért, hanem a szlovák állampolgárokért harcolunk" - állította Fico, aki szerint a helyzet nagyon komoly. Ha Görögország csődbe megy, az negatív hatással lesz az euróra, s az euróövezethez tartozó Szlovákiára is. Fico szavai szerint az Európai Unió megtette ígéretét, most Görögországon a sor, hogy lépjen, s a görög parlament meghozza a szükséges törvényeket. Pozsony addig semmiféle pénzt nem ad. "Ezzel a mandátummal veszünk részt a pénteki EU-s csúcs konferencián" - jelentette ki a szlovák kormányfő.
A legnagyobb ellenzéki párt, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió azt szeretné, ha az ügyet a mostani parlament is megvitatná egy rendkívüli ülésen. Fico a javaslatot ellenzi, így várható, hogy az esetleges kölcsönről csak a júniusi választások után létrejövő új törvényhozás dönt majd.
Ezért állt le a Déli pályaudvar