Az áfa 23 százalékra emelkedik, tíz százalékkal nő a dohánytermékek és az alkohol jövedéki adója, emelkedik a nyugdíjkorhatár, csökkennek viszont a közalkalmazotti fizetések és nyugdíjak. Ezekkel a vállalásokkal tudta elérni Athén, hogy a valutaunió országai megmentsék az államcsődtől - az eurózóna országai pedig magukat attól, hogy gazdaságaikat is elérje az adósság-járvány, és hogy megroggyanjon az euró.
Görögország a Brüsszeli ígéret szerint most május 19-ig hozzájut 8,5 milliárd euróhoz, és így ki tudja fizetni az ebben a hónapban lejáró, 10 éves államkötvénye birtokosait.
Néhány tagország parlamentjének még ratifikálnia kell az alkut, de Herman Van Rompuy, az Európai Unió elnöke arra készül, hogy négy nap múlva bejelenti a görög segélycsomag aktiválását.
A korábbi 45 milliárd euró helyett az eurózóna és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) immár 110 milliárd eurót ad Athénnek három évre, öt százalék körüli kamattal. Ez azt jelenti, hogy Athén nagyságrendekkel olcsóbban jut pénzhez, mint ha kötvénykibocsátásból próbálná meg előteremteni azt. Cserébe a görögöknek az időszak alatt 13-ról három százalékra kell csökkentenie a költségvetési hiányt és stabilizálni az államadósságot.
Mindez a hétköznapi emberek számára azzal jár, hogy több évre jelentősen visszaesik az életszínvonal - bár sok európai meglepetéssel fogadhatja, hogy milyen kedvezményeket kell a görög közalkalmazottaknak feladniuk.
A 14. fizetés, amivel az állam az éves szabadságra menőket támogatja, maximum "csak" 1000 euró lehet, és azok, akiknek a havi fizetésük több mint 3000 euró, már nem lesznek jogosultak rá. A nyugdíjasok hasonló bónuszát 800 euróra csökkentik, és a 2500 eurónál több havi nyugdíjat kapók elveszítik a juttatást. A magánszférát nem érintik a fizetéscsökkentések.
A hasonló juttatások, illetve az állami dolgozó elhúzódó ebédszünete miatt háborodtak fel a német választók, amiért az eurózóna jelentős részben az ő pénzükből akarja megmenteni a csődtől Görögországot. A nemzetközi pénzügyi média azonban bírálta Angela Merkel német kancellárt is, amiért "nem magyarázta el" honfitársainak: Görögország és így az euró megmentése a németek érdeke is.
Görögországban közben a szakszervezetek dühösen fogadták az európai alkut, és május 5-re újabb országos sztrájkot hirdettek. Egyes közgazdászok szerint még a most előirányzott pénz is kevés lehet, és csak annyi történik, hogy néhány évvel kitolják a görög államcsődöt.