eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma

"Kína túlzott önbizalma vezet feszültséghez"

A kezdeti közeledés után látványosan romlani kezdtek az Egyesült Államok és Kína kapcsolatai. Washington több olyan lépést is tett, ami irritálja Pekinget - például az, hogy Barack Obama elnök fogadja a dalai lámát. Amerikai elemzők szerint azonban Kína túlzott önbizalma vezet feszültséghez.

Amerikai sinológusok "tökéletes viharról" beszélnek a Pekinggel fenntartott viszonyban: azaz több olyan téma került egyszerre a felszínre, amely elmérgesíti az amerikai-kínai kapcsolatokat.

A világ két legnagyobb melegházi gáz kibocsátója látványosan összecsapott a koppenhágai klímacsúcson. Az Obama-kormányzat nemrég fegyvereladási ügyletet kötött Tajvannal, amelyet Kína saját tartományának tart, habár a sziget a II. világháború vége óta függetlenül igazgatja magát.

A vitát tovább mérgesíti, hogy Obama jelezte: fogadni készül a Washingtonba látogató dalai lámát. A Kínához tartozó Tibet szellemi vezetőjét Pekingben szeparatistának és bajkeverőnek tartják, és azt remélték, hogy Obama másképp fog viszonyulni hozzá - legalábbis a nyilvánosság előtt - mint elődje.

Az amerikaiakat ugyanakkor irritálja, hogy Kína nem támogatja az atomprogramja miatt veszélyesnek tartott Irán elleni szankciókat és a Google szerverei elleni támadás is, amiben szerinte Peking is felelős. A legjobban azonban azt sérelmezik, hogy a kínai valuta, a jüan árfolyama szerintük túl alacsony, ami megdrágítja Kínában az amerikai termékeket, viszont olcsóvá teszi a kínai importot az amerikai piacon.

Az Egyesült Államokban a közvélemény amúgy sem Kína-párti, mivel úgy érzi, a nagy rivális elszipkázza a munkahelyeket. "Ha egy százalékkal tudnánk növelni ázsiai exportunkat, akkor az több százezer vagy akár millió amerikai állást teremtene" - mondta az egészségügyi reformja miatt egyre népszerűtlenebb amerikai elnök szenátorok előtt.

Egyes elemzők azt mondják: Obama el akarta tolni a Kína számára kellemetlen lépéseket addig, amíg jó munkakapcsolatot nem alakított ki Pekinggel. Ugyanakkor amúgy is meghozta volna ezeket a döntéseket - teszik hozzá.

Peking azzal vág vissza a jüan-kérdésben, hogy nem a valutaárfolyam a kereskedelmi mérleghiány fő oka, és ígéri: ellen fog állni a nyomásnak.

Amerikai elemzők jobbára Kínát hibáztatják: szerintük Peking az utóbbi időben túlságosan is magabiztossá vált és úgymond túl nagy beleszólást akarnak a világ ügyeibe.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×