eur:
393.12
usd:
367.06
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György

Bármikor kész megjelenni a kormányfő a vizsgálóbizottság előtt

A Nagy-Britannia iraki hadba lépésének körülményeit kivizsgáló bizottság elnöke korábban azt közölte, hogy nem akarják befolyásolni a májusban esedékes brit választások előtti kampányt, tehát Gordon Brown miniszterelnököt csak május után hallgatják meg. A miniszterelnökség azonban megerősítette a hírt, hogy a kormányfő, aki az iraki háború megkezdése idején pénzügyminiszter volt, bármikor kész megjelenni a bizottság előtt.

Politikai kommentátorok egybehangzó véleménye szerint bizonyára Brown miniszterelnöktől és nem a valóban pártatlanságra törekvő vizsgálóbizottságtól indult el a kezdeményezés, hogy őt is minél előbb hallgassák meg. Ugyanis a vizsgálat eddigi szakaszában a közéleti pozícióiktól, a diplomáciai karból vagy az elhárítás vezérkarából már visszavonult bennfentes személyiségek közül többen is éreztették, hogy a katonai beavatkozásra nem volt feltétlen szükség, ebben főként George Bush amerikai elnök állapodott meg Tony Blair akkori miniszterelnökkel.

A munkáspárti kormány a felmérések szerint jelenleg választási vereségre számíthat a konzervatív párti ellenzékkel szemben, és pozícióját az iraki háborúval kapcsolatos manipulációk feltételezése egyre gyengíti. Mind a január 29-én meghallgatandó Tony Blair volt miniszterelnök, mind utóda, Gordon Brown peres ügyvédként kezdte pályafutását, meggyőző érveléssel, határozott retorikával tudnak válaszolni minden kényes kérdésre, meg tudják teremteni a szavahihetőség látszatát.

Gordon Brown tehát bizonyára úgy gondolja, hogy tisztázó szerepe lehet a meghallgatásának, erősítheti pártja helyzetét a választás előtt. Levelet írt a vizsgálóbizottság elnökének, Sir John Chilcotnak, amelyben közli, hogy bármikor kész a meghallgattatásra, nincs takargatni valója.

Hoon paprikázta fel

Lehet, hogy Gordon Brownt az paprikázta fel, hogy a minap Geoff Hoon volt honvédelmi miniszter szerepelt a bizottság előtt, és azt mondta, hogy az iraki háború megkezdésekor hiába kért pénzt megfelelő felszerelések beszerzésére. Gordon Brown, az akkori pénzügyminiszter, takarékosságra hivatkozva, nem biztosított kellő költségkeretet.

A vizsgálóbizottság előtt eddig megjelentek közül Jack Straw volt külügyminiszter a legmagasabb beosztású politikai személyiség. Õ azt mondta el, hogy Tony Blair hajthatatlannak bizonyult a hadba vonulást illetően, nem hallgatott a tanácsára, hogy az iraki kérdést az ENSZ-ben kellene megoldani.

Jövő héten áll a bizottság elé Tony Blair volt miniszterelnök. A meghallgatás minden üléséről közvetítést ad a televízió, de a korlátozott befogadóképességű teremben 80 hely a hallgatóság számára van fenntartva.

A volt kormányfő meghallgatására több ezer helyigénylés érkezett, ezért sorsolással döntenek a bejutásról és előnyben részesítik az Irakban elesett katonák szüleit. A szomszédos teremben viszont ezren is helyet foglalhatnak, és itt egyenes adásban kivetítve lehet követni a meghallgatás menetét.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Kína javára végzett kémtevékenység gyanújával vettek őrizetbe egy embert a karlsruhei szövetségi főügyész utasítására. Az eset különbözik a korábbi háromtól, ezúttal ugyanis egy parlamenti párt európai parlamenti képviselőjének legközelebbi munkatársáról van szó. Kína berlini nagykövetsége visszautasította a vádakat.

A lengyel álláspont egyértelmű: Oroszországnak stratégiai vereséget kell szenvednie Ukrajnában - szakértők az Arénában

A lengyelországi önkormányzati választások után mindkét politikai oldal győztesnek vallhatja magát – derült ki az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Mitrovits Miklós történész és Dobrowiecki Péter, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője, két Lengyelország-szakértő volt a vendége. A beszélgetésben szó esett Donald Tusk Európa-politikájáról és Jaroslaw Kaczynski utódlásának kérdéséről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Hangulatjavulással indult a hét a tőzsdéken, tegnap világszerte felpattantak a tőzsdék a korábbi hetekben tapasztalt esés után. A momentum a mai nap kitartott, Ázsiában nagyrészt emelkedtek a vezető részvényindex és Európában is határozott emelkedést lehet látni, valamint az USA-ban is folytatódott az erősödés. Közben felpörögtek az események mind makrogazdasági, mind gyorsjelentési fronton: itthon az MNB kamatdöntést tartott, és a nap folyamán sorban érkeztek a BMI adatok Európából és az Egyesült Államokból; közben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek, a Spotify árfolyama például nagyot ugrott a vártnál jobb eredmények után, de a zárás után érkezik majd a Tesla is, amelyről még a jelentést megelőzően technikai elemzést készítettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×