Herta Müller a vasárnapi díjátadón elmesélte, hogy a német evangélikus egyház a 80-as évek végén konferenciát rendezett a romániai helyzetről és előadóként öt, valamint a férjét is meghívta. Mivel mindketten friss menekültek voltak és köztudottan szemben álltak a Ceausescu-rendszerrel, az akkori Románia a külügyminisztériumon keresztül elérte, hogy az egyházi szervezők visszavonják a meghívást az íróházaspártól.
Ezt Herta Müller az elnyomó rendszer előtti meghajlásnak nevezte a szülőföldjükről elüldözöttek szervezetének díjátadó ünnepségén. A szervezet ugyanis az idén neki ítélte a világhírű osztrák íróról, a nácizmus által emigrációba kényszerült Franz Werfelről elnevezett díjat, amelyet két éve Konrád György kapott meg.
Herta Müller beszédében sürgette a zsidóüldözés történetének feldolgozását mind Magyarországon, mind pedig Romániában. Mint kifejtette, a két országban élő német kisebbséget felelősség terheli az akkor elkövetett borzalmakért.
A díj ünnepélyes átvételekor az írónő legújabb kötetéből, az Atemschaukel című kötetből olvasott fel, amely a sztálini időkben a Szovjetunióba, munkatáborokba deportált erdélyi szászok sorsáról szól.
Titkosszolgálati jelentés: Oroszország vissza akarja szerezni az ellenőrzést Közép- és Kelet-Európa felett