eur:
407.22
usd:
378.58
bux:
76553.58
2024. november 8. péntek Zsombor

Herta Müller kapta a Franz Werfel Emberjogi Díjat

Az idei irodalmi Nobel-díj kitüntetettje, a bánáti Niczkyfalváról származó Herta Müller kapta az idén a szülőföldjükről elüldözöttek szervezetének legmagasabb elismerését a Franz Werfel Emberjogi Díjat. A 10 ezer euróval járó kitüntetés ünnepélyes átvételekor az írónő bírálta a német protestáns egyházat, amiért az 1980-as évek végén meghajolt a Ceausescu-rendszer követelése előtt.

Herta Müller a vasárnapi díjátadón elmesélte, hogy a német evangélikus egyház a 80-as évek végén konferenciát rendezett a romániai helyzetről és előadóként öt, valamint a férjét is meghívta. Mivel mindketten friss menekültek voltak és köztudottan szemben álltak a Ceausescu-rendszerrel, az akkori Románia a külügyminisztériumon keresztül elérte, hogy az egyházi szervezők visszavonják a meghívást az íróházaspártól.

Ezt Herta Müller az elnyomó rendszer előtti meghajlásnak nevezte a szülőföldjükről elüldözöttek szervezetének díjátadó ünnepségén. A szervezet ugyanis az idén neki ítélte a világhírű osztrák íróról, a nácizmus által emigrációba kényszerült Franz Werfelről elnevezett díjat, amelyet két éve Konrád György kapott meg.

Herta Müller beszédében sürgette a zsidóüldözés történetének feldolgozását mind Magyarországon, mind pedig Romániában. Mint kifejtette, a két országban élő német kisebbséget felelősség terheli az akkor elkövetett borzalmakért.

A díj ünnepélyes átvételekor az írónő legújabb kötetéből, az Atemschaukel című kötetből olvasott fel, amely a sztálini időkben a Szovjetunióba, munkatáborokba deportált erdélyi szászok sorsáról szól.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kemény tiltakozásokra is szükség lehet a szlovák nyelvtörvénnyel szemben, véli a Magyar Szövetség elnöke

Kemény tiltakozásokra is szükség lehet a szlovák nyelvtörvénnyel szemben, véli a Magyar Szövetség elnöke

A Magyar Szövetség közleményben reagált a szlovák kulturális tárca nyelvtörvényt szigorító módosítására, mert a felvidéki párt szerint semmi szükség a nyelvtörvény szigorítására, a szankciók kiterjesztésének és emelésének gondolata nemcsak indokolatlan, hanem elfogadhatatlan. Gubík László pártelnök tragikomikusnak nevezte a törvénytervezetet; úgy véli, a szlovák nyelv domináns szerepe eleve alkotmányos garanciákkal bír.

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×