eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Kommunális hulladékot távolítanak el munkagépekkel a Tiszából Vásárosnaményban 2021. február 6-án. Árad a Tisza, a folyó felső szakaszára újra nagy mennyiségű kommunális hulladék érkezik. A Felső-Tisza-Vidéki Vízügyi Igazgatóság munkatársai részleges mederzár mellett a nap 24 órájában távolítják el az árhullámmal Ukrajnából és Romániából érkező uszadékot a folyóból. Február 7-én reggelig összesen 1200 köbméter uszadékot, ebből 120 köbméter szervetlen anyagot (műanyag, gumi, háztartási hulladék) vesznek ki a folyóból és szelektálják a Vásárosnamény és Tákos között kialakított ideiglenes osztályozóban.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Olyan találmány született, ami megoldhatja az emberiség egyik legnagyobb gondját - mutatjuk

Önmegsemmisítő műanyaggal álltak elő a tudósok.

A műanyagok mindenhol jelen vannak az életünkben, olyannyira hogy mikroműanyagok formájában már a testünkben is felfedezhetők. A kutatók régóta próbálnak megoldást találni a műanyagkrízisre, a Kínai Tudományos Akadémia technológiai intézete pedig most előállt egy érdekes megoldással: egy olyan műanyagot terveztek, amely biológiai úton képes lebomlani - ismerteti a ScienceAlert cikkét a 24.hu.

Ehhez egy olyan „élő” műanyagot hoztak létre a kutatók, ami baktériumspórákat tartalmaz, ezáltal pedig rendkívül ellenállóak a környezeti viszonyoknak. A spórák egészen addig inaktívak, amíg nincs számukra tápanyag, és egy kemény külső bevonat védi őket különböző hatásoktól.

A kutatók szerint így akár évszázadokig is képesek inaktív állapotban maradni, és csak akkor élednek fel, amikor a környezeti feltételek megfelelőek.

A szakemberek a kísérlet során létrehozták a szénabacilus (Bacillus subtilis) egy olyan génmanipulált változatát, amely egy BC-lipáz nevű, műanyaglebontó enzimet választ ki. Ezután nehézfém-ionoknak tették ki őket, így a mikrobák spórákká alakultak. Végül ezeket PCL műanyaggal elegyítették, és megolvasztották. A végeredmény egy megkeményedett műanyagdarab lett.

Normál használat során ez pontosan úgy funkcionál, mint bármelyik hagyományos műanyag. Azonban, ha egy bizonyos enzimet vittek fel a felületre, az elkezdte erodálni az anyag felszínét, aktiválva a benne lévő spórákat. A felélesztett spórák ezt követően elkezdték kiválasztani a BC-lipázt, lebontva a műanyagot 6-7 nap leforgása alatt.

A spórákat egyébként komposztálással is fel lehetett éleszteni, a talajba helyezett műanyagminták 25–30 nap alatt bomlottak le.

A Nature Chemical Biology szaklapban megjelent kutatásban a tudósok jelezték, hogy a biológiailag nem lebomló polietilénbe is képesek voltak integrálni a lebontó spórákat. Azt ugyanakkor jelezték, hogy további kutatásokra lesz szükség a területen, ez azonban ígéretes módja lehet annak, hogy az emberiség kezelni tudja a műanyaghulladékok jelentette problémát.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×