eur:
410.59
usd:
394.61
bux:
84792.52
2025. január 23. csütörtök Rajmund, Zelma
Kommunális hulladékot távolítanak el munkagépekkel a Tiszából Vásárosnaményban 2021. február 6-án. Árad a Tisza, a folyó felső szakaszára újra nagy mennyiségű kommunális hulladék érkezik. A Felső-Tisza-Vidéki Vízügyi Igazgatóság munkatársai részleges mederzár mellett a nap 24 órájában távolítják el az árhullámmal Ukrajnából és Romániából érkező uszadékot a folyóból. Február 7-én reggelig összesen 1200 köbméter uszadékot, ebből 120 köbméter szervetlen anyagot (műanyag, gumi, háztartási hulladék) vesznek ki a folyóból és szelektálják a Vásárosnamény és Tákos között kialakított ideiglenes osztályozóban.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Olyan találmány született, ami megoldhatja az emberiség egyik legnagyobb gondját - mutatjuk

Önmegsemmisítő műanyaggal álltak elő a tudósok.

A műanyagok mindenhol jelen vannak az életünkben, olyannyira hogy mikroműanyagok formájában már a testünkben is felfedezhetők. A kutatók régóta próbálnak megoldást találni a műanyagkrízisre, a Kínai Tudományos Akadémia technológiai intézete pedig most előállt egy érdekes megoldással: egy olyan műanyagot terveztek, amely biológiai úton képes lebomlani - ismerteti a ScienceAlert cikkét a 24.hu.

Ehhez egy olyan „élő” műanyagot hoztak létre a kutatók, ami baktériumspórákat tartalmaz, ezáltal pedig rendkívül ellenállóak a környezeti viszonyoknak. A spórák egészen addig inaktívak, amíg nincs számukra tápanyag, és egy kemény külső bevonat védi őket különböző hatásoktól.

A kutatók szerint így akár évszázadokig is képesek inaktív állapotban maradni, és csak akkor élednek fel, amikor a környezeti feltételek megfelelőek.

A szakemberek a kísérlet során létrehozták a szénabacilus (Bacillus subtilis) egy olyan génmanipulált változatát, amely egy BC-lipáz nevű, műanyaglebontó enzimet választ ki. Ezután nehézfém-ionoknak tették ki őket, így a mikrobák spórákká alakultak. Végül ezeket PCL műanyaggal elegyítették, és megolvasztották. A végeredmény egy megkeményedett műanyagdarab lett.

Normál használat során ez pontosan úgy funkcionál, mint bármelyik hagyományos műanyag. Azonban, ha egy bizonyos enzimet vittek fel a felületre, az elkezdte erodálni az anyag felszínét, aktiválva a benne lévő spórákat. A felélesztett spórák ezt követően elkezdték kiválasztani a BC-lipázt, lebontva a műanyagot 6-7 nap leforgása alatt.

A spórákat egyébként komposztálással is fel lehetett éleszteni, a talajba helyezett műanyagminták 25–30 nap alatt bomlottak le.

A Nature Chemical Biology szaklapban megjelent kutatásban a tudósok jelezték, hogy a biológiailag nem lebomló polietilénbe is képesek voltak integrálni a lebontó spórákat. Azt ugyanakkor jelezték, hogy további kutatásokra lesz szükség a területen, ez azonban ígéretes módja lehet annak, hogy az emberiség kezelni tudja a műanyaghulladékok jelentette problémát.

Címlapról ajánljuk
Délután értékeli a bombariadó következményeit a biztonsági kabinet
Kormányinfó

Délután értékeli a bombariadó következményeit a biztonsági kabinet

Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő tájékoztatott a kormányzati döntésekről, de a reggeli iskolai fenyegetésekről is. "Mindenki őrizze meg a nyugalmát, az elkövetőt be fogjuk azonosítani" - közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Az újságírókat a bombariadó mellett jelentős mértékben érdekelték a mini-Dubaj részletei, a lehetséges épületmagasság és az elővásárlási jog.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.23. csütörtök, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×