eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria
Nyitókép: Pixabay

Ijesztő világrekordot döntött a 2023-as év - beszédes ábrák, térképek

A 2023-as év volt a második legmelegebb Európában és az eddigi legmelegebb a világon a feljegyzések kezdete óta, a globális átlaghőmérséklet 1,48 Celsius-fokkal haladta meg az 1850 és 1900 közötti átlagot - közölte az Európai Unió műholdas Föld-megfigyelési programja, a Copernicus. Kovács Erik klímakutató az InfoRádióban a 2024-es évre is borús jóslatot vázolt, különös tekintettel a Kárpát-medencére.

A Copernicus klímaváltozást figyelő szolgálatának (C3S) jelentése szerint tavaly jegyezték fel az eddigi legmelegebb hónapot, a napi globális hőmérsékleti átlagok rövid időre több mint 2 Celsius-fokkal haladták meg az iparosodás előtti szintet.

A globális átlaghőmérséklet júniustól kezdődően minden hónapban magasabb volt, mint a 2016-os, a tavalyit megelőző eddigi legmelegebb év azonos hónapjában. 2023-ban a globális átlaghőmérséklet 14,98 Celsius-fok volt, 0,17 Celsius-fokkal magasabb a 2016-osnál, 0,6 Celsius-fokkal magasabb az 1991-2020-as átlagnál és 1,48 Celsius-fokkal magasabb az 1850-1900-as, iparosodás előtti szintnél.

Copernicus ECMWF
Copernicus ECMWF

A jelentés szerint 2023-ban fordult elő először, hogy a globális átlaghőmérséklet az év során minden nap legalább egy Celsius-fokkal meghaladta az 1850-1900 közötti szintet. A tavalyi év napjainak közel fele több mint 1,5 Celsius-fokkal volt melegebb az iparosodás előttinél, novemberben pedig két napon is 2 Celsius-fokkal volt melegebb.

Copernicus ECMWF
Copernicus ECMWF

Megjegyezték: 2023 novembere volt a világ valaha mért legmelegebb novembere, a felszíni levegő átlagos hőmérséklete elérte a 14,22 Celsius-fokot, ami 0,85 Celsius-fokkal lépte túl az 1991-2020 közötti időszak novemberi átlagát, és 0,32 Celsius-fokkal haladja meg az előző legmelegebb, 2020 novemberét. A szeptember és november közötti időszak átlaghőmérséklete 15,30 Celsius-fok volt, ami 0,88 Celsius-fokkal haladja meg az ilyenkor átlagos hűmérsékletet.

A 2023-as év júliusa és augusztusa volt az eddigi legmelegebb július és augusztus a világban, valamint a június és augusztus közötti időszak a legmelegebb évszak volt tavaly, 2023 decembere pedig a legmelegebb, minden korábbi rekordot megdöntő december volt a világon. Az átlaghőmérséklet az év utolsó hónapjában 13,51 Celsius-fok volt, ami 0,85 Celsius-fokkal haladta meg az 1991-2020 közötti időszak decembereinek átlaghőmérsékletét és 1,78 Celsius-fokkal az 1850-1900 közötti időszak decembereinek átlagát.

Tavaly számos szélsőséges eseményt jegyeztek fel szerte a világon, köztük hőhullámokat, árvizeket, aszályokat és erdőtüzeket. A globális erdőtüzek becsült szén-dioxid-kibocsátása 30 százalékkal haladta meg a 2022-es adatokat, nagyrészt a Kanadában hosszan pusztító erdőtüzek miatt.

A bolygó szinte minden térségében az átlaghőmérséklet fölötti értékeket mértek, sok helyen 1 Celsius-foknál nagyobb felmelegedést:

Copernicus ECMWF
Copernicus ECMWF

A földfelszíni levegő több rekordot is megdöntő hőmérséklete hatással volt a tengerek és óceánok példátlanul magas felszíni hőmérsékletére is. A tengerfelszíni vizek globális átlagos hőmérséklete tartósan és szokatlanul magas maradt, áprilistól decemberig rekordszintet ért el. Noha a magas óceáni vízhőmérséklet fő tényezője az üvegházhatást okozó gázok koncentrációjának folyamatos növekedése, a jelenséghez 2023-ban jelentősen hozzájárult az El Nino időjárási jelenség is, amely erdőtüzeket, ciklonokat és hosszan tartó szárazságot okozott - jegyezték meg.

Az antarktiszi tengeri jég kiterjedése nyolc hónapon keresztül rekordalacsony volt, mind a napi, mind a havi mértéke elérte a mindenkori minimumot 2023 februárjában. Az északi-sarkvidék tengeri jegének kiterjedése márciusban és szeptemberben volt az eddig feljegyzett negyedik, illetve hatodik legkisebb.

Az uniós klímaváltozást figyelő szolgálat jelentésének Európára vonatkozó adatai szerint 2023 a második legmelegebb év volt a kontinensen. Az éves átlagos hőmérséklet 1,02 Celsius-fokkal volt magasabb az 1991-2020 közötti időszak átlagánál, ugyanakkor 0,17 Celsius-fokkal volt alacsonyabb, mint 2020-ban, az eddigi legmelegebb európai évben.

Tavaly a hőmérséklet tizenegy hónapon át volt az átlag felett.

A 2022. december és 2023. február közötti időszak 2022-őt követően az eddig mért második legenyhébb tél volt Európában. A június és augusztus közötti időszak átlaghőmérséklete 19,63 Celsius-fok volt, ami 0,83 Celsius-fokkal haladta meg az ekkor szokásos átlagot, ezzel a tavalyi nyár az ötödik legmelegebb volt Európában. A szeptember és november közötti őszi időszak átlaghőmérséklete 10,96 Celsius-fok volt a kontinensen, 1,43 fokkal magasabb az átlagnál. Ezzel a tavalyi ősz a második legmelegebb volt Európában, noha mindössze 0,03 Celsius-fokkal volt hidegebb, mint 2020 azonos időszaka - derül ki európai unió Copernicus klímaváltozást figyelő szolgálatának jelentéséből.

A jelentés bemutatója még több grafikonnal, ábrával alább - angolul - megtekinthető:

A 2023-as év extrém meleg volt, és a 2024-es év is benne lesz az elmúlt 150 év öt legmelegebb évében, és a szélsőségek is megmaradnak - derült ki az MCC Klímapolitikai Intézet elemzéséből. Domanits András kérdésére Kovács Erik, az intézet vezető kutatója elmondta:

  • egyre magasabb az üvegházhatású gázok koncentrációja: egyre több a metán és a dinitrogén-oxid, a melegedésért felelős két ilyen gáz a légkörben
  • rövid ideig egyre több a telítetlen, illetve a telített vízgőz
  • hosszú távon egyre jelentősebb a szén-dioxid mennyiségének növekedése

Mindehhez csatlakozik, hogy a Csendes-óceán középső és a keleti medencéjében El Nino-jelenség zajlik, vagyis a itt az óceán felszíni hőmérséklete az átlagnál jóval magasabb, ami tovább növelte a hőmérséklet általános emelkedését. Így "jött össze" a rekordforró 2023-as év.

Mindemellett az Indiai-óceán, illetve az Atlanti-óceán is túlmelegedett, ami hozzájárult a jelentős szélsőséges minták kialakulásához mind Európában, mind Észak-Amerikában, illetve különösen Dél-Kelet-Ázsiában és Ausztráliában - sorolta a kutató.

Kiemelhető, hogy az 1980-as évek óta tart a globális hőmérséklet-emelkedés, és

itt Európában és a Kárpát-medencében a globális átlagnál is jobban emelkedik a hőmérséklet.

Új "évszakos" trendek is vannak: a legintenzívebb melegedés a nyári időszakban figyelhető meg csökkenő csapadékmennyiségben, míg télen erőteljes enyhülés tapasztalhatő növekvő csapadékmennyiséggel.

Kovács Erik szerint 2024-ben

90 százalék fölötti valószínűséggel folytatódni fog az intenzív felmelegedés.

Továbbra is nagyon nagy mennyiségű üvegházhatású gáz van ugyanis a légkörben, az óceánok továbbra is túlmelegedett állapotban vannak, marad az El Nino az év nagy részében, és a tavaly felgyülemlett felesleges vízgőz is ott van a légkörben, ami pedig egy másodlagos, harmadlagos üvegházhatást okoz.

A szélsőségek a klímakutató szerint továbbra is megmaradnak.

"Itt Európában és különösen a mediterrán térségben, a Kárpát-medence szárazabb régióiban, a Balkánon, a Pireneusi-félszigeten, az Apenini-félszigeten erőteljes erdőtüzekre kell majd felkészülni, és ugyanez a tendencia, ami tavaly elkezdődött Észak-Amerikában, folytatódni fog most is. És

mivel sajnos a nyugat-európai, illetve közép-nyugat-európai talajokból még mindig rendkívül nagy mennyiségben hiányzik a nedvesség, ezért egy kisebb száraz időszak is komoly aszályokat fog okozni,

különösen Dél-Nyugat-, illetve Nyugat-Közép-Európában" - figyelmeztetett.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×