eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Nem csak a járvány miatt volt izzasztó a 2020-as év

Az idei volt globálisan a második legmelegebb november a mérések kezdete óta – állapította meg az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal. A 2020-at értékelő előzetes éghajlati jelentés szerint pedig a legmelegebb három év között lesz az idei.

1880 óta állnak rendelkezésre adatok a Föld átlaghőmérsékletéről, a kiterjedt mérések kezdete óta 2015-ben volt a legmelegebb a november, az idei november azonban ettől a rekordtól csak négy százalékkal marad el, az öt legmelegebb novembert pedig 2013 óta jegyezték fel – mondta az InfoRádiónak Lakatos Mónika, az Országos Meteorológiai Szolgálat éghajlatkutatója.

Az idei november egy Celsius-fokkal meghaladta a 20. század átlagos novemberi értékét. A világ számos térségében rekordokat jegyeztek fel, az Antarktiszon három fokkal volt melegebb idén novemberben, mint a szokásos érték. Az Északi-sarkon a jégfelület is zsugorodott, csak 2016-ban volt ennél kisebb.

"A Meteorológiai Világszervezet minden évben novemberben teszi közzé az éves, előzetes éghajlati értékelését, eszerint

2020 a valaha mért három legmelegebb év között szerepel majd"

– hívta fel a figyelmet Lakatos Mónika. Az elmúlt hat év a legmelegebb hat év a mérések kezdete óta. Annak ellenére, hogy a Csendes-óceán keleti medencéjének trópusi területein a szokásosnál inkább hűvösebb volt a tengervíz, a legmelegebb évek között szerepel majd 2020.

"Folytatódott a grönlandi jégvesztés is, összesen 152 gigatonna olvadt el 2019 szeptembere és 2020 augusztusa között. Számos heves esemény fordult elő, kiterjedt áradások sújtották Afrikát, Észak-Ázsiában az észak-atlanti hurrikánszezonban rekord számú vihart jegyeztek fel. Erős aszály sújtotta Dél-Amerika belső részeit, Paraguayban és Brazília nyugati határvidékein keletkeztek komoly aszálykárok, a becsült mezőgazdasági veszteség hárommilliárd dollár" – mondta a szakember.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat éghajlatkutatója arról is beszélt, hogy Magyarországon a 2020-as év a legmelegebb 10 év között fog nagy valószínűséggel szerepelni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×