eur:
411.19
usd:
392.63
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
2020. november 9-én közreadott kép a Pfizer multinacionális gyógyszergyártó cég logójáról a vállalat New York-i székházában 2015. november 23-án. A  Pfizer és a német Biontech közös közleménye szerint kilencven százalékban hatásos lehet az általuk kifejlesztett kísérleti oltóanyag a koronavírus ellen, miután befejezték a vakcinával végzett klinikai kísérletek utolsó, harmadik fázisát. Azonban felhívják a figyelmet, hogy ez nem jelenti még azt, hogy küszöbön áll a vakcina tömeges, kereskedelmi forgalmazása.
Nyitókép: MTI/AP/Mark Lennihan

Jelentős allergiás reakció után nem ajánlott a Pfizer oltása

A brit hatóságok figyelmeztetést adtak ki a Pfizer koronavírus-vakcinájával kapcsolatosan, miután két egészségügyi dolgozónál is allergiás reakció lépett fel annak beadása után.

A két érintett tegnap az elsők között kapta meg a Pfizer és a BioNTech közös vakcináját, ezt követően produkáltak allergiás tüneteket, a tájékoztatások szerint már javul az állapotuk, írja a Sky News.

Stephen Powis professzor, a brit egészségügyi szolgáltató, az NHS angliai ágának orvosigazgatója az eset kapcsán elmondta: az oltás beadására a brit engedélyt kiadó MHRA azt javasolja, hogy azok, akiknek már előfordult az életében súlyos allergiás reakció,

elővigyázatosságból ne vegyék föl a Pfizer vakcináját,

miután hétfőn két olyan embernél lépett fel nem várt mellékhatás, akiknél korábban már bekövetkezett komoly allergiás reakció. "Mindketten jól vannak és gyógyulnak" - tette hozzá.

Az NHS ismerete szerint az információ eljutott minden, a vakcinázásban jelenleg érintett szervezethez. A gyógyszer-, étel- vagy oltásallergiások csoportjainak egyaránt javasolják, hogy egyelőre ne oltassák magukat ezzel a vakcinával, szerdától pedig mindenkitől, akit oltani terveznek, megkérdezik majd, hogy tapasztalt-e már ilyesmit korábban életében.

Az MHRA-t vezető June Raine elmondta: most is figyelik a vakcina életútját, tegnap este is az allergiás oltottak esettanulmányaival foglalkoztak.

"A klinikai kísérletekből tudjuk, hogy az ilyesmi nem volt jellemző, de ha változtatnunk kell az ajánlásunkon azután, hogy ebben az érzékeny csoportban ilyen tapasztalatunk volt, akkor azt gyorsan meg kell tennünk" - fogalmazott.

Nagy-Britannia az első nyugati ország, amely tömeges immunizációs programba kezdett, hétfőn kezdték el a kórházakban kezelt idős páciensek, valamint az NHS dolgozóinak immunizációját. Az országban még az idén 800 ezer adagnyit adnak be a védőoltásból.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×