eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
A chilei mentőalakulat egyik tagja speciális műszerrel kutat túlélők után a romok között a libanoni fővárosban 2020. szeptember 4-én, miután életjeleket véltek felfedezni a romok alatt a mentők egy hónappal a hatalmas robbanás után. Augusztus 4-én Bejrútban 2750 tonna, a kikötőben évek óta tárolt ammónium-nitrát röpült a levegőbe. Legkevesebb 191 ember meghalt, mintegy hatezren megsérültek, és százezrek otthona vált lakhatatlanná.
Nyitókép: MTI/AP/Bilal Huszein

A földtörténet egyik legnagyobb nem nukleáris robbanása volt a bejrúti

A közösségi médiában megjelent videófelvételekből indult ki a brit egyetem számítása.

A brit Sheffield Hallam Egyetem szakértőinek számítai szerint az augusztusi bejrúti robbanássorozat a történelem egyik legnagyobbja volt a maga 1-1,5 kilotonnájával - számol be a kutatási eredményekről a BBC, nyomán pedig a HVG. Erre a robbanóerőre nagyjából 500 tonna TNT volna képes.

A robbanássorozat elérte a Hirosimára ledobott atombomba erejének egyhuszadát is.

A kutatók a közösségi médiában a pusztításról megjelent videófelvételekből dolgoztak, 16 felvételt használtak fel, ezek alapján végezték el a számításokat.

A nem nukleáris jellegű robbantások legnagyobbika az új-skóciai Halifaxban történt tengerészeti katasztrófa volt 1917-ben, amikor két hajó, a norvég SS Imo, illetve a veszélyes hadi- és robbanóanyagokat szállító francia SS Mont Blanc összeütközött. A csaknem 3 kilotonnás robbanás a kikötőt, és a város egy részét is romba döntötte.

A bejrúti tragédia egy igen veszélyes anyag, az ammónium-nitrát berobbanására vezethető vissza. Ebből közel 2800 tonnát tároltak a város kikötőjéhez közeli lerakókban, a hivatalos jelentések szerint szabálytalanul. A katasztrófa miatt több mint 6000 megsérültek, 190-en pedig meghaltak. A pusztítás mértéke az űrből is jól látszik.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×