Mesterséges intelligencia segítségével, a szervezetben található ellenanyagokból állapítja meg a koronavírus-fertőzést az Eötvös Lóránd Kutatási Hálózathoz tartozó Szegedi Biológiai Kutatóközpontban kidolgozott új módszer.
Az InfoRádió Szigma - a holnap világa című magazinműsorában Horváth Péter, a Biokémiai Intézet igazgatója elmondta, a koronavírus-fertőzöttség detektálására több módszer is van, noha a vírus jelenlétét kimutató PCR-teszteket használják a legtöbben.
"Mi egy szerológiai alapú tesztet fejlesztettünk ki, vérből mutatjuk ki az ellenanyagokat. Az alapötlet az, hogy a pácienstől vért veszünk, és utána egy általunk fejlesztett rendszerrel megmutatjuk azt, hogy a kimondottan a koronavírus ellen termelt anyagok ott vannak-e. Ha igen, akkor őket megfestjük egy úgynevezett fluoreszcens festékkel, és utána automatizált mikroszkóppal képeket készítünk, amelyeket egy mesterséges intelligencia értékel ki" - írta le a folyamatot.
Vagyis:
rácsöppentik a vért sejtekre, amelyeket aztán "világítóvá" tesznek, az egészről pedig egy intelligens rendszer dönti el, hogy mennyire világítanak a sejtek;
ha világítanak, akkor a páciens vagy átesett a fertőzésen, vagy még benne van.
Horváth Péter ugyanakkor azt is elmondta, hogy - hasonlóan a többi más diagnosztikai eljáráshoz - nem annyira egyszerű a kérdés, hogy ez mennyire megbízható, ugyanakkor állítása szerint még így is megbízhatóbb, mint a jelenleg forgalomban lévő rendszerek. "Nincs túlságosan egyszerű dolgunk", mivel csak a forgalomban lévőkhöz tudják hasonlítani a saját fejlesztésüket, valamint van egy-két komoly biokémiai eljárás, amivel pontosabban meg tudják mutatni a vírust. "Mi úgy gondoljuk, hogy 98 százalék fölött van a találmány pontosság" – mondta a szakember, hozzátéve: ezer páciensen tesztelték már, mindenkin többször.
Az eszköz teljes sebességgel 6-8 óra alatt adja ezt a megbízhatóságú teszteredményt, és naponta egy mikroszkóppal 10 ezer tesztet tudnak elvégezni.