eur:
411.28
usd:
393.1
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Megrázó adatok a dohányzásról

Percenként csaknem 11 millió cigarettára gyújtanak rá világszerte és ugyanennyi idő alatt tíz ember halálát okozza a káros szenvedély - derült ki abból az összeállításból, amelyet a csütörtöki dohányzás elleni világnap alkalmából készített az AFP francia hírügynökség.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint jelenleg nagyjából egymilliárd ember, vagyis

a világ népességének csaknem hetede tartozik a dohányzók közé.

A WHO tavalyi jelentése szerint Kína a világ legnagyobb dohányfogyasztója: az 1,3 milliárd fős lakosságból csaknem 315 millióan dohányoznak, ami a globális cigarettafogyasztás több mint egyharmadát teszi ki.

Indonéziában a legmagasabb a dohányosok aránya:

a délkelet-ázsiai országban a 15 éven felüli férfiak 76 százaléka dohányzik.

A világ dohányosainak nagyjából 80 százaléka alacsony és közepes jövedelmű országokban él és közülük 226 millióan tekinthetők szegénynek.

A The Lancet című orvosi folyóirat 2017 áprilisi számában publikált tanulmány szerint a naponta dohányterméket fogyasztó emberek aránya csökkent 25 év alatt: 1990-ben még minden harmadik férfi és minden tizenkettedik nő, 2015-ben már csak minden negyedik férfi és minden huszadik nő dohányzott napi rendszerességgel.

A The Tobacco Atlas nevű dohányzásellenes érdekcsoport szerint azonban a néhány országban megfigyelhető csökkenést "csaknem teljesen ellensúlyozza a fogyasztás növekedése azokban az országokban, ahol enyhébb a dohányáruk szabályozása". Utóbbiak közé tartoznak a világ szegényebb részein, különösképpen Fekete-Afrika területén lévő országok.

A dohányáruk fogyasztása csökkent egyebek között Ausztráliában, Brazíliában és Nagy-Britanniában a dohányzásellenes intézkedések: a magasabb adók, a különböző korlátozások és egészségügyi figyelmeztetések nyomán. Az elektromos cigaretták is megvetették a lábukat néhány piacon.

Franciaországban egymillióval csökkent a napi rendszerességgel dohányzók száma 2016 és 2017 között.

Az Euromonitor International nevű piackutató cég szerint a dohánytermékek eladása még Kínában is csökkent 10 százalékkal a 2012-es csúcshoz képest.

A szakértők szerint a dohányzás az idő előtti halálozások elsődleges oka. A WHO adatai alapján az aktív vagy passzív dohányzás több mint hétmillió ember halálát okozza évente, vagyis átlagosan egy ember hal meg miatta minden hatodik másodpercben.

A 20. században a dohányzás 100 millió emberéletet követelt, vagyis többet, mint a két világháború együttvéve. A világszervezet szerint a jelenlegi ütemben a dohányzás akár egymilliárd ember halálát okozhatja a 21. században.

A Tobacco Control című tudományos folyóirat 2017 januári számában megjelent adatok szerint a dohányzás csaknem hat százalékát emészti fel a világszerte az egészségügyre fordított költségeknek.

A WHO szerint világszerte 4,3 millió hektárnyi földterületet használnak dohánytermesztésre.

A cigarettaeladások értéke éves szinten több mint 680 milliárd dollár (185 ezermilliárd forint).

Kína a világ vezető dohánytermesztője: a globális össztermelés nagyjából 40 százaléka írható a számlájára.

A világ dohányosai körülbelül 5,7 ezer milliárd cigarettára gyújtanak rá évente, ami percenként csaknem 11 millió cigarettát jelent.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×