eur:
411.4
usd:
393.3
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin

Hogy függ össze a válság és a rákbetegek halálozása?

Világszerte félmillió rákbeteg halálához járult hozzá 2008 és 2010 között a gazdasági válság a londoni Imperial College tanulmánya szerint: számtalan beteg munkanélkülivé válása vagy az egészségügyi rendszer megcsorbítása miatt nem kapott megfelelő kezelést.

A kutatók megfigyelték, hogy a munkanélküliség növekedése és az egészségügyi kiadások visszaesése minden esetben a rák halálos áldozatai számának növekedéséhez vezetett. Az elhunytak száma a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban a becslések szerint 260 ezerrel növekedett, a következtetések szerint így számuk világszerte több mint 500 ezerre tehető. Csak az Európai Unióban mintegy 160 ezerrel többen haltak meg rákbetegségben a válság miatt.

"A rák világszerte az egyik fő halálozási ok. Arra jöttünk rá, hogy a munkanélküliség mértékének növekedése együtt jár a rák miatti halálozási arány növekedésével. Egy általános betegbiztosítás véd az ilyen hatások ellen, ez különösen az olyan jól kezelhető betegségek esetén figyelhető, mint a mell-, a prosztata- vagy a bélrák" - mondta el Mahiben Maruthappu, a tanulmány egyik szerzője, az Imperial College munkatársa.

Tanulmányuk elkészítésében a kutatók többek között az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Világbank statisztikáira támaszkodtak, az adatok mintegy hetven ország összesen több mint kétmilliárd fős lakosságára vonatkozó információkat tartalmaznak. Elemezték a munkanélküliség, az egészségügyre költött kiadások és a rák halálozási aránya közti összefüggéseket 1990 és 2010 között.

Eredményeik szerint ha az egészségügy finanszírozása csak egy százalékkal csökkent, az már 0,0053-mal növelte a százezer lakosra jutó járulékos halálos áldozatok számát. Járulékos halálos áldozatoknak azokat az elhunytakat tekintik, akiknek halála kedvezőbb feltételek mellett nem következett volna be.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a bérmegállapodásról: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a bérmegállapodásról: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

A magyar startupok sikerét és az innovatív ötletek kibontakozását számos tényező akadályozhatja Magyarországon. Ide tartozik a szabályozási környezet, a befektetők alacsony kockázatvállalási hajlandósága, vagy a pénzügyi eszközök szűkössége. A Nemzeti Innovációs Ügynökség ezeknek a gátaknak a lebontásán dolgozik, aminek az eredménye nem csak egy kiterjedtebb magyar startup ökoszisztéma lehet, de az is hogy a magyar ötletek „láthatóvá válnak” a nemzetközi porondon. Erről kérdeztük Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkárt, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×