eur:
388.83
usd:
362.01
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály

UNESCO-tanszék lett a BKF

Az UNESCO és az UNITWIN québeci konferenciáján Közép-Európából elsőként a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolát választották az UNITWIN hálózat tagjává. A kinevezés rangos elismerése a BKF Heller Farkas Turisztikai és Gazdaság Karán végzett turizmus-oktatásnak. Mostantól a főiskola büszkén viselheti az ezzel járó UNESCO-tanszék címet is.

Az UNITWIN hálózatba országonként legfeljebb két felsőfokú oktatási intézmény társulhat az alapító tagok hozzájárulásával. A hálózat tagjaként a BKF "Világörökség menedzsmentje" néven speciális szakirányt (modult) indíthat az UNESCO logója alatt. A képzés átjárható lesz az a tagintézmények között, azzal a céllal, hogy közösen képezzenek a világörökség helyszíneit jól ismerő és menedzselni képes szakembereket.

A változást a hallgatók is érezhetik majd. A BKF végzősei egyenlő eséllyel pályázhatnak majd a különböző világörökségek által meghirdetett állásokra, a világ bármely pontján. A BKF-en a tervek szerint az ősszel indul ez a speciális szakirány a Turizmus-menedzsment mesterképzés keretében, Európában másodikként a párizsi Sorbonne Egyetem után.

Az UNESCO az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete. 1945. november 16-án alakult, jelenleg 193 ország a tagja. Tevékenységének célja, hogy megteremtse a civilizációk, kultúrák és emberek közötti, a közös értékek iránti tiszteleten alapuló párbeszédhez szükséges körülményeket.

Az UNITWIN az UNESCO Tankszékek Hálózata. A programot 1992-ben vezették be, jelenleg az UNESCO legfontosabb szektorközi tevékenysége a felsőoktatás területén: 126 tagállam több mint 770 tanszéke vesz részt. Célja a világ egyetemei közötti együttműködés elősegítése, valamint az UNESCO kompetenciájába tartozó területeken történő képzési, kutatási és információs tevékenységek fejlesztése.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Példátlan, ami a magyar munkahelyeken zajlik: két kőkemény generációs kihívással nézünk szembe

Példátlan, ami a magyar munkahelyeken zajlik: két kőkemény generációs kihívással nézünk szembe

"A fiatalokat nem lehet egy eszközzel „megszerelni”, hogy ugyanúgy viselkedjenek, meg akarjanak halni a munkában, mint mi. Erre nincs eszköz, hanem csak szemüveg" - mondja Steigervald Krisztián generációkutató. Globális kultúraváltás történt: megváltozott a munkához való hozzáállás, és különösen a munkára való nevelés szokásai. A generációk közötti különbségek begyűrűznek a munkahelyekre, ráadásul a generáció-menedzsment egyszerre két nehéz feladattal néz szembe: a 30 év alattiak és az 55 év felettiek integrálásával. Az IT-szektorban, a technológiai váltásban is megfigyelhető, hogy a különböző érettségi szintű technológiák ugyanúgy, ahogy a társadalmi generációk, a mai napig egymással párhuzamosan élnek - teszi hozzá Mádi Gábor, a Shiwaforce CIO-ja. A témával június 11-ei Financial IT konferenciánkon is foglalkozunk. Részletek és regisztráció itt!

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×