eur:
402.18
usd:
383.46
bux:
87980.76
2025. február 20. csütörtök Aladár, Álmos

Benéznek a Kárpát-medence legfiatalabb tűzhányója alá - fotók

Izgalmas terepmunka kezdődik a napokban Tusnádfürdő mellett, ahol a Csomád, a Kárpát-medence legfiatalabb tűzhányója található. Az ELTE vulkanológiai csoportja a helyszínen faggatja a vulkánt, egyebek mellett egy vizsgálat során "bekukkantanak" a tűzhányó alá, így kiderülhet, van-e ott még nem teljesen megszilárdult magmakamra?

A teljes csapat kivonul a Kárpát-medence legfiatalabb tűzhányójához, a Tusnádfürdő melletti Csomádhoz - írja a Tűzhányó blogot jegyző Harangi Szabolcs. A tanszékvezető hozzáteszi: eddigi vizsgálataik alapján a Csomád legutolsó kitörése 30 ezer éve volt, azt megelőzően, 42 ezer évvel ezelőtt pedig egy másik nagy robbanásos kitörés zajlott.

A Csomádról fotók és további információk itt találhatók. A kör alakú, egykori vulkán kráterében található Szent Anna-tóról itt olvashat.

Korábban, és talán e kitörésekkel egy időben is, lávadómok türemkedtek a felszínre. A kőzettani és geokémiai vizsgálataik alapján a magyar kutatók sejtik, hogy hol voltak a magmatározók és abban milyen folyamatok játszódtak le és mi okozta a vulkáni kitörést.

A mostani egy hetes terepmunka során számos kérdést szeretnénk tisztázni, mint például a vulkáni szerkezetet, lávadómok és vulkáni törmelékárak (izzófelhő üledékek) elhelyezkedését, a lávadóm kőzetek jellemzőit, a vulkáni működés jellegét - írja a tanszékvezető.

A legnagyobb kihívás egy geofizikai mérés lesz, az úgynevezett magnetotellurikus vizsgálattal szeretnénk "lekukkantani" a vulkán alá - tájékoztat Harangi Szabolcs. Van-e még nem teljesen megszilárdult magmakamra és ha igen, milyen kiterjedésben?

Van-e a földköpeny felső részén részleges olvadt terület, ami újabb magma adaggal láthatja el a vulkánt? Vagy mindennek vége, a tűzhányó valóban befejezte működését? Esetleg egy újabb helyen várható majd vulkánkitörés? Izgalmas kérdések, amire ez a vizsgálat választ adhat.

Hasonló kutatásra nem sok vulkán esetében van példa, de szerencsére már vannak adatok a Vezúv, az Etna és új-zélandi vulkánok magnetotellurikus adatokon alapuló mélyszerkezetére.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Trump és Musk egyetért abban, hogy ki akar éket verni közéjük

Sokan spekulálnak arról, hogy vajon mi boronálta össze az amerikai elnököt és a milliárdos üzletembert, illetve arról, hogy „a két dudás egy csárdában” esete áll-e fenn, és meddig tart ki a barátság. Közös interjúban beszéltek arról, hogy ki próbál éket verni közéjük.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.21. péntek, 18:00
Lánczi Tamás
a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke
Nagy az öröm Moszkvában: tényleg odadobja Európát Donald Trump Amerika esküdt ellenségének?

Nagy az öröm Moszkvában: tényleg odadobja Európát Donald Trump Amerika esküdt ellenségének?

Donald Trump amerikai elnök egyik leghangosabb választási ígérete az volt, hogy „nagyon gyorsan” lezárja az orosz-ukrán háborút. Pillanatnyilag úgy néz ki, a republikánus elnök ennek az ígéretének tényleg eleget óhajt tenni, még úgy is, hogy saját szövetségeseit hagyja lógva és engedményeket tesz egyik legnagyobb ellenségének, Oroszországnak. Elsőre úgy nézhet ki, mintha a világ legerősebb hatalma egyszerűen meghunyászkodna a dobogó második helyéről is leszorult Moszkva előtt, a helyzet azonban ennél jóval bonyolultabb. Nézzük, mi is történik éppen.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×