eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Kontaktlencse ad reményt a vakoknak

Õssejtek felhasználásával készítettek kontaktlencsét ausztráliai kutatók. Azt állítják: az eszköz azoknak is visszaadhatja a látását, akik olyan betegségben szenvednek, amely vakságot okozott náluk.

A lencse elkészítéséhez a páciens saját őssejtjeit használják a kutatók, amelyeket a szemből vettek ki, így próbálják helyreállítani a károsodott szaruhártyát, a szem külső, átlátszó rétegét.

A kontaktlencsét egy műtéti beavatkozás által ültetik be a szembe. A beavatkozás helyi érzéstelenítéssel elvégezhető, a műtéten átesők akár két órán belül távozhatnak a kórházból, így nem kell drága kórházi ellátást fizetniük.

A műtéti beavatkozást eddig három páciensen végezték el a kutatók, mindhármuk már igen gyengén látott a szaruhártya károsodása miatt.

A betegség a vakságot okozó problémák közül a negyedik leggyakoribb, világszerte mintegy 10 millió ember látásvesztését okozza. Kiváltó oka lehet genetikai, de kemoterápiás kezelés, fertőzés, esetleg égési sérülés is okozhatja, valamint egyes oltások és szteroidos kezelések.

A Sydney-ben lévő Új-Dél-Wales-i Egyetem kutatói azt is elmondták: a kontaktlencsének nagyjából három hétig kell a szemben lennie, azalatt elindítja a regenerálódást.

A kutatók azt remélik, hogy az eljárás fejlesztésével más szembetegségeket is gyógyítani tudnak majd.

Címlapról ajánljuk
Többet árt, mint használ, ha nem megfelelően működtetjük a klímát

Többet árt, mint használ, ha nem megfelelően működtetjük a klímát

A hőmérsékleti beállítások mellett a klímaberendezések tisztítására és az egyes helyiségek rendszeres szellőztetésére hívta fel a figyelmet Noszek László főorvos. A Kistarcsai Flór Ferenc Kórház Fül-Orr-Gégészeti Osztályának vezetője az InfoRádióban elmondta: ha a környezetünkben megjelenő allergéneket felkavarja a berendezésekből kiáramló levegő, fokozódhatnak a panaszok, és akár asztmás roham is kialakulhat az érzékenyebb embereknél.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Van egy hely, ahol máig nem ért véget a második világháború

Van egy hely, ahol máig nem ért véget a második világháború

Japán és Oroszország kapcsolata az elmúlt években nem alakult túl jól, amely jelentős részben a történelmi ellentétek megoldatlanságán alapul. A két hatalom a japán szigetvilág északi részén került összetűzésbe, a területi kérdéseket pedig a második világháború óta nem sikerült megnyugtatóan rendezni, ezért jogi szempontból gyakorlatilag itt még egyáltalán nem fejeződött be a konfliktus. Voltak próbálkozások a helyzet rendezésére, ám a jelenlegi geopolitikai szituáció egyáltalán nem tűnik kedvezőnek a konstruktív párbeszédre, mivel a felek álláspontja egyre inkább távolodni látszik. Pedig a lezárás akár követendő példát is állíthatna szerte a világon.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×