A Tejút forgási sebessége óránkénti 161 ezer kilométer, míg a Naprendszer 965 ezer km/órás sebességgel kering a középpontja körül - mutatták ki tudósok.
A csillagászok ugyancsak fölfedezték, hogy a Tejút tömege 50 százalékkal nagyobb, mint eddig sejtettük, azaz ugyanolyan súlyú, mint a szomszédos Androméda, vagyis nagyobb az esélye, hogy galaxisunk összeütközik egy másikkal, mint eddig gondoltuk.
Félelemre azonban nincs komoly ok, mert ez legkorábban 2-3 milliárd év múlva következhet be - hangsúlyozta Mark Reid, az amerikai Harvard-Smithsonian asztrofizikai központ csillagásza.
Az új adatok a kaliforniai Amerikai Csillagászati Társaságtól származnak. A szervezet munkatársai Hawaiitól a Karibi térségig teleszkópjaikat a galaxis csillagokban leggazdagabb tájai felé irányították, mivel ezekről a helyekről sokkal erősebb rádióhullámok érkeznek.
Amikor pedig a Föld a Nap másik oldalán tartózkodott éppen, meg tudták mérni a különbséget a csillagban gazdag, csillagképző területek és más távoli pontok közt.
A lipcsei Max Planck Intézet munkatársa, Karl Menten professzor szerint a mérések a földmérők hagyományos háromszögelésének felelnek meg, és nem függnek semmilyen olyan más tényezőtől, mint például a fényesség.
Mint mondta, az új adatok korrigálták a csillagászok tudását a Tejútrendszerről. Mivel a belsejében vagyunk, nehezen tudjuk meghatározni galaxisunk felépítését. Más galaxisokkal könnyebb a dolgunk, csak "vetnünk kell rájuk egy pillantást".
Az új mérések más meglepetéseket is tartogattak a kutatók számára. Mark Reid arról számolt be, hogy a Tejút spirálja feltehetően négy és nem két, gázból és porból álló "ággal" rendelkezik - olyan "veteményeskerttel", ahol csillagok születnek.