eur:
400.07
usd:
368.12
bux:
74228.2
2024. október 19. szombat Nándor

Evolúciós csodafegyver a mérgező szennyeződések ellen

A súlyosan szennyezett környezetben is kiválóan boldoguló férgeket akarnak bevetni Nagy-Britanniában a bányászat és az ipar által felhalmozott nehézfémek eltakarítására.

Brit tudósok úgy vélik, hogy a földben élő férgek nagyon gyors evolúciós fejlődésen mentek keresztül az elhagyott bányák területén, így nemcsak a túlélésre, hanem a szaporodásra is képesek a más szervezetek számára mérgező nehézfémekkel terhelt környezetben.

A szakemberek a megfelelő képességekre szert tett kukacok szaporítására készülnek, hogy aztán a szennyezett területekre telepíthessék azokat. Reményeik szerint az állatok megtisztítják a talajt a nehézfémektől.

Mark Hodson, a Readingi Egyetem munkatársa elmondta: a terepen végzett megfigyelések és a laboratóriumi kísérletek is megerősítették, hogy kifejlődőben van a nehézfémekkel szemben ellenálló férgek állománya. Ezek az állatok naponta a saját testtömegük harmincszorosának megfelelő mennyiségű táplálékot képesek elfogyasztani és megemészteni, a mérgező nehézfémekkel (arzén, ólom, cink, cézium) együtt.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.21. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Riadót fújtak a tudósok: az összeomlás szélén áll a földi élet több évezredes védőrendszere

Riadót fújtak a tudósok: az összeomlás szélén áll a földi élet több évezredes védőrendszere

Az üvegházhatású gázok kibocsátásával kapcsolatban általában szinte kizárólag az hangzik el, hogy mekkora terhet jelentenek a bolygóra nézve, milyen közvetlen hatással vannak a földi hőmérsékletre. Arról azonban ritkán beszélünk, hogy a földi ökoszisztémák természetes adottságaikból fakadóan képesek lehetnek ezen gázok, különösen a legnagyobb környezeti terhet jelentő szén-dioxid semlegesítésére. Kutatások alapján ez az évezredek óta harmonikusan működő rendszer hatékonyan tartotta körforgásban a földi élőlények által kibocsátott szén-dioxidot. Viszont a friss tanulmányok arról árulkodnak, hogy az elmúlt évek kiugróan magas hőmérséklete veszélybe sodorta a Föld ezen természetes védekező mechanizmusait.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×