eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Influenzát és asztmát okozhat a tévé

Légzési problémákat okozhat a televízió és egyéb készülékek által keltett elektromos mező - állítja egy most megjelent tanulmány. A londoni Imperial College kutatói szerint a televíziók és más háztartási készülékek egyre több elektromos szmogot hoznak létre, ami asztma, influenza és egyéb - légzési nehézségekkel járó - betegségekhez vezethet.

A londoni Imperial College kutatóinak tanulmánya szerint az elektronikus háztartási eszközök elterjedése egyben megnövelte az ember egészségügyi kockázatait.

A tudósok megállapítják: a televízió, a Wi-Fi rendszerek és a többi háztartási gép működése nyomán egyre vastagabb elektroszmog alakul ki, ami légzési problémákhoz (például asztmához és influenzához) vezethet.

A felvetés nem újkeletű, ám eddig elsősorban különböző érdekvédelmi csoportok kampányoltak miatta, a mostani tudományos megerősítés viszont olajat önthet a tűzre.

A feltételezés az 1950-es évekre datálódik, amikor felfedezték, hogy ha asztmás betegeket alacsony elektromos mezejű környezetben kezelnek, nagyobb az esélyük a gyógyulásra.

Mivel az elektromos mezők vastagsága azóta megsokszorozódott, egyes érdekvédelmi csoportok az évtizedek során kampányba kezdtek, mely során azt állították, hogy a jelenség felelős bizonyos légzési problémákért, alvászavarokért és rákos megbetegedésekért.

Az Atmospheric Environment című szaklap augusztusi számában megjelenő tanulmány szerzői a jelenséget azzal magyarázzák, hogy a háztartási eszközök feltöltik a vírusokat, baktériumokat, allergén anyagokat és erősen mérgező egyéb szennyező anyagokat a levegőben.

Miután az emberek belélegzik ezeket a szervezeteket, azok a tüdőre és az egyéb légzőszervekre tapadnak, növelve a betegségek kockázatát. Minél erősebb az elektromos mező, annál nagyobb a veszély.

A kórházakban különösen aggasztó a helyzet

A kutatást vezető Keith Jamieson különösen aggódik a kórházak miatt, ahol a már egyébként is beteg embereket a szokottnál is több elektromos készülék veszi körül, ráadásul gyakran a lepődőjük is szintetikus anyagból készült, ami az elektromos töltés miatt plusz veszélyforrást jelent.

"Több olyan könnyen megvalósítható lépés van, mellyel otthon és a munkahelyünkön is csökkenthetjük a veszélyt, ezáltal megóvhatjuk magunkat a fertőzés és a betegség veszélyétől" - mondta Keith Jamieson.

Ezek közé tartozik az, hogy a nem használt elektronikus eszközöket húzzuk ki a konnektorból és próbáljuk meg elkerülni a szintetikus anyagokat.

Címlapról ajánljuk

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×