Jelenleg az égési és nagy kiterjedésű sebek bőrrel való befedésének legjobb módszere a bőrátültetés, ami azonban nem ideális megoldás, ezért már régóta dolgoznak valamiféle mesterséges bőr kifejlesztésén.
Eddig azonban nem tudták elérni, hogy a mesterséges szövet egyesüljön az emberi bőrrel, ami erős határt szabott az alkalmazhatóságnak.
A brit Intercytex kutatócég szakemberei a gyógyuló sebekből szintetizált fibrin nevű fehérjéhez adtak emberi fibroblastot, amelyet a szervezet új szövetek előállítására használ. A folyamat a későbbiekben is az emberi test módszerét másolja, a fibroblast sejtek kollagént állítanak elő, ami szilárdabbá teszi a bőrszövetet.
A klinikai kísérletben 6 egészséges önkéntes karján ejtettek sebet, bőrüket a laboratóriumban kitenyésztett mesterséges bőrrel pótolták. 28 nap után a mesterséges szövet szilárd maradt, a seb pedig alig látható hegesedéssel gyógyult.
A gyógyulás sebessége még az Intercytex vezető tudósát is meglepte, aki elmondta: forradalmasíthatja a sebek gyógyítását, ha a biztató eredmények nagyobb kísérletekben is sikerül megismételni.
Mások azonban óvatosságra intenek, mondván: egy dolog, hogy steril körülmények között működik a mesterséges szövet, és másik, hogy valódi körülmények között mire képes.
Phil Stephens, a Cardiffi Egyetem sejtbiológusa szerint különösen a hegesedés mértékének csökkentésében és az idősek krónikus sérüléseinek kezelésében lesz jól hasznosítható a mesterséges bőr.
Újra esik a hó Magyarországon – képek