Egy tudósok és művészek együttműködéséből született kísérlet során a résztvevők gyűrűbe foglalva kapták meg azokat a bölcsességfogakat, amelyeket laboratóriumi körülmények között az ő csontszövetükből állítottak elő.
A kutatók előbb biopsziát akartak végezni a résztvevő párokon, hogy hozzájussanak a szükséges szövetekhez, az eljárás azonban etikai problémákat vetett fel és veszélyekkel is járt volna.
Fognövesztés laborban
A kutatók ezért mintát vettek az önkéntesek bölcsességfogainak abból a részéből, amely a fogat az állkapocshoz rögzíti. Ezután ásványi részekre bontották a csontot és kivonták belőle a csontsejteket.
Az eljárás során különböző tápanyagokat juttattak a sejtekbe, amelyek így osztódásnak indultak. A művelethez szükséges volt még a bioüveg, egy bioaktív kerámiafajta, amely képes "utánozni" a csontok szerkezetét.
A fogból később egy ékszerész készített gyűrűt a pároknak.
Életeket menthet majd
A kísérlet sikere bizakodásra adhat okot: a módszerrel előállíthatók lesznek nagyobb csontok is, amelyeket a rákbetegek vagy csontpótlásra szorulók kezelésében használhatnak majd fel.
Ezzel elkerülhetővé válik, hogy a páciensek testének más csontjait megcsonkítsák gyógyításuk érdekében.
A technológiát minden bizonnyal felhasználják majd a klinikai gyakorlatban is, ám a kutatók szerint ennek az ideje még nem jött el.
A kecskeméti gyorshajtó kapott egy 468 ezres csekket, aztán még valamit