eur:
411.91
usd:
390.56
bux:
79288.57
2024. november 27. szerda Virgil

Egyetlen daganatszűrés megmenti az életet

A béldaganatok szűrésén elég egy életben egyszer részt venni, a nőgyógyászati rákszűrésnél pedig a méhnyakrákot okozó vírust kell keresni, a sejtek elváltozását vizsgálni már elavult módszer - ezek a legfontosabb tapasztalatai a Nagy-Britanniában bevezetett rákszűrő modellkísérletnek.

Jack Kuzick, a Brit Rákkutató Intézet professzora, aki a Klinikai Onkológusok Társaságának kongresszusára érkezett Budapestre, arról is beszélt magyar kollégáinak, hogy az új módszerek rengeteg pénzt takarítanak meg az egészségügyi kasszának.

A széles körben, azaz népegészségügyi méretekben végzett rákszűrés ma már nemcsak a rák korai jeleit mutatja meg, hanem a rák előtti állapotot, ezért olyan hatékony tud lenni, hogy kimondható: akik elmennek a szűrésre, azok nem halnak meg az adott daganatos betegségben.

Népegészségügyi szinten a legfontosabb a bélrákszűrés egy kolonoszkóp nevű műszerrel, de úgy, hogy minden 55-60 év körüli polgárnak államilag biztosítani kell a szűrést, amelyet szakképzett nővérek is elvégezhetnek, így tehát olcsóbb, és ők a vizsgálat alkalmával rögtön el is távolítják az úgynevezett bélpolipokat. Mivel ezeknek a kifejlődéséhez 10-15 év szükséges, aki ilyen szűrésen egyetlenegyszer átesik, annak a vizsgálatok és a tapasztalatok szerint többé nem kell számolnia a bélrákkal.

Az emberek 5 százalékánál találnak bonyolultabb bélpolipot, és később csupán ők szorulnak újabb ellenőrzésre. Ez megéri az államnak, mert a bélkivezetés, kemoterápiás gyógyszerek, a ráko kezelése sokkal többe kerül. Ezt már modellkísérletként próbálják Nagy-Britanniában, és hamarosan a népegészségügyi szűrés részévé tesszük.

Váltani kell

Meg kell változtatni a méhnyakrákszűrés módszerét is. Egy sor országban ma is citológiai szűrést végeznek, vagyis a sejtek elváltozását vizsgálják emberi munkával. Ez az immár 50 éves módszer mára elavult, inkább a humán papillóma vírus jeleit kell keresni. Ez annyival jobb hatásfokú teszt, hogy ez utóbbi esetben csak 5 évente kellene szűrésre menniük a nőknek, a fiatalokat pedig be kell oltani a HPV legagresszívabb fajtái elleni oltással.

Nagy-Britanniában ezt már kísérleti modellként bevezették, az Egyesült Államokban pedig rendszeresen alkalmazzák, és jó eredményeket érnek el vele.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Donald Trump második elnökségének kezdetéről, az Egyesült Államoknak Európával kapcsolatos várható álláspontjáról, az orosz–ukrán háború lehetséges gyors lezárásáról, az USA Kína-politikájáról és a német belpolitikáról, a nagyjából három hónap múlva esedékes választás esélyeiről is beszélt Nógrádi György egyetemi tanár, biztonságpolitikai szakértő az InfoRádió Aréna című műsorában.

Szalai Máté a libanoni tűszünetről: Izrael visszalépett egyet, mert Gázában fontosabb céljai vannak

Az elmúlt két évtizeddel ellentétben most a Hezbollahnak is érdeke a tűzszünet, mert meggyengült, és rendeznie kell a sorait – mondta az InfoRádióban a Clingendael Intézet kutatója. Szalai Máté hozzátette: húsz év alatt nem valósult meg az a cél, amit most hatvan nap alatt akarnak végrehajtani.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.27. szerda, 18:00
Szájer József
a Szabad Európa Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×