eur:
392.64
usd:
366.12
bux:
66775.82
2024. április 25. csütörtök Márk

A régészek nem tudnak mit kezdeni a lelethegyekkel

Tíz év alatt annyi régészeti lelet került elő az épülő autópályák nyomvonalán, mint korábban száz év alatt. Az ásatásokat, sőt a több tonna lelet raktározását is az állam fizeti, és az InfoRádió értesülése szerint ez rendkívül megdrágítja, illetve olykor le is lassítja az építkezéseket.

Milliárdokat költ az állam arra, hogy a régészek ásatásokat végezhessenek az épülő autópályák nyomvonalán, sőt a Nemzeti Autópálya Rt.-én keresztül szintén az adózók fizetik a kiásott kincsek szállítását és raktározását. Erre ugyanis a megyei múzeumok képtelenek, mert azok a bőség zavarával küszködnek. Olyan sok leletre bukkannak, hogy nincs pénzük, helyük, emberük és idejük azok raktározására és feldolgozására.

Csak az M5-ös alatt 83 lelőhelyen dolgoztak a szakemberek. Nem kevesebb, mint 15 tonna leletet ástak elő. Ráadásul nemcsak az útépítés előtt, hanem közben is figyelnek a régészek. Stábjuk a munkagépek nyomában halad, és ha még valamilyen leletre bukkannak, leállítják az építést.

Szegedtől az országhatárig egy év alatt tíz alkalommal parancsolt a tudomány megálljt az autópályának. Az eredmény: bronzkori temető és település, két avar és két szarmata temető, valamint két szarmata falu.

Az érintettek mindegyike azt mondja, hogy a beruházók és a régészek kapcsolata kiváló, senki nem akadályoz senkit.

Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter ugyanakkor egy szűk körű kormányszóvivői tájékoztatón a napokban azt mondta: a régészek egyre nagyobb területeket és egyre több pénzt kérnek, mert túl sok mindent ki akarnak ásni, és ez már hátráltatja az építkezéseket.

Kijelentése nyomán az InfoRádió megkereste a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumot, de a sajtóosztályon már azt mondták: hozzájuk csak a gátépítések tartoznak, és ott nincs baj a régészekkel. A Gazdasági és Közlekedési Minisztériumnál is azt mondták, hogy nincs semmi probléma.

Ami biztos, hogy a régészet nagyon jól járt az autópálya-építésekkel. Ezt mutatja, hogy a feltárások több mint kilencven százalékát ma már a különböző beruházásokat megelőző ásatások teszik ki. Az ok egyszerű: ilyenkor a beruházó fizeti a számlát.

Ezek után érthető, hogy ma már miért olyan kevés az úgynevezett tudományos-tervásatás, amikor évekre előre tervezve valamilyen tudományos kérdés tisztázása miatt folyik ásatás.

Most ásni kell

A Magyar Régészszövetség elnöke az InfoRádióban azt mondta: a régészek évente egy-két alkalommal keverednek komolyabb vitába az autópályákat vagy bevásárlóközpontokat építő beruházókkal.

Jankovich-Bésán Dénes beszámolt arról, hogy jelenleg annyi leletre bukkannak, hogy a régészek évtizedekig csak áshatnak, csak utána tudják a megtalált kincseket feldolgozni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.

Orbán Viktor: idén lezárhatjuk a nyugati civilizáció egy dicstelen korszakát

Megkezdődött a Millenárison a Konzervatív Politikai Akció Konferenciája (CPAC Hungary), a kétnapos rendezvény megnyitóján a miniszterelnök is beszédet mondott. Úgy látja, a progresszív liberális szellem rosszabbá tette a világot, háborúkat szított, el akarta pusztítani a nemzeteket. Szerinte e szellem hívei ugyanúgy építik ki a hatalmukat, mint annak idején a kommunisták, a folyamatot öt pontba szedte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Itt vannak a friss számok - Drága a magyar benzin?

Itt vannak a friss számok - Drága a magyar benzin?

Az Európai Bizottság adataira támaszkodva a KSH heti rendszerességgel fogja közzétenni a saját régiós üzemanyagár-rangsorát péntekenként, ami azért fontos, mert ez a statisztika fogja az alapját adni egy esetleges kormányzati beavatkozásnak az üzemanyagpiacon. A hivatal módszertanának torzító hatásai miatt mi is elvégezzük a regionális összehasonlítást, a számításba vett országok köre azonban azokra korlátozódik, amelyek valós alternatívát nyújthatnak a hazai autósok számára, ha túl drágának találnák a benzint a magyar kutakon. Vajon mekkora a különbség a két módszertan által kalkulált régiós átlagárak között, és mennyire tér el ezektől a hazai üzemanyagár?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×