A virginiai Fairfax Egyetem professzora, a közgazdász-fizikus Robin Hanson új elméletében azt állítja, hogy a kvantumteóriákban szereplő párhuzamos világok egyáltalán nem függetlenek egymástól, hanem hatással vannak egymásra, néha pusztító módon.
A kvantumelmélet szerint nem minden univerzum ugyanakkora, és a méretek között hatalmas különbségek is lehetnek.
Robin Hanson szerint a világok közti, jelentéktelennek gondolt kvantumkölcsönhatások a méretben jelentősen eltérő univerzumok között igenis komoly hatást gyakorolhatnak a kisebbik világra.
Bár azt, hogy pontosan mi is történik egy ilyen esetben, Robin Hanson egyelőre nem dolgozta ki, de úgy hiszi, hogy a kisebbik világ vagy teljesen elpusztul, vagy asszimilálódik, azaz beleolvad a nagyobbik univerzumba, ahogy egy bolygónak ütköző porszem.
"Lehet, hogy a világ hőmérséklete hirtelen megugrik, és minden elég, de sokkal békésebb is lehet a hatás, például úgy, hogy az emberek egyszerűen átalakulnak a nagyobbik világ lakóivá, elveszítve korábbi identitásukat és ismeretüket saját világukról" - sorolta a lehetséges hatásokat a New Scientistnek Robin Hanson.
Emberek nem mehetnek át
Elképzelhető, hogy létezik több világegyetem párhuzamosan, és az egyik bekebelezi a másikat, de erre nincs bizonyíték - így reagált az új elméletre a Központi Fizikai Kutatóintézet főmunkatársa az InfoRádióban.
Jéki László elmondta: a tudósok matematikai konstrukciókat hoznak létre, és ezekből az következik, hogy ez elképzelhető.
Ugyanakkor többen gondolják úgy, hogy ha léteznek a párhuzamos világegyetemek, akkor azok függetlenek egymástól - tette hozzá.
Jéki László hangsúlyozta: kizárható, hogy emberek számára átjárhatóak legyenek a világegyetemek, mert ha léteznek is az ezt elvileg ezt lehetővé tévő úgynevezett féreglyukak, akkor sem fér át rajtuk egy ember.
Bejelentést tett Szalay-Bobrovniczky Kristóf az ukrajnai helyzet változása miatt