eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
A jamaikai Elaine Thompson Herah ünnepel, miután megnyerte a világméretű koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as tokiói nyári olimpia női 100 méteres síkfutásának döntőjét az Olimpiai Stadionban 2021. július 31-én.
Nyitókép: A jamaikai Elaine Thompson Herah ünnepel, miután megnyerte a női 100 méteres síkfutásának döntőjét az Olimpiai Stadionban 2021. július 31-én. MTI/EPA/Diego Azubel

Még mindig van a jamaikai lekvárból – tarolás női száz síkon

Továbbra is a jamaikai nők a világ leggyorsabbjai! Sorozatban a negyedik olimpián nyerték meg a 100 méteres síkfutás döntőjét, 2008-ban és 2012-ben Shelly-Ann Fraser-Price, 2016-ban és 2021-ben Elaine Thompson Herah győzött. Visszagondolva Usain Bolt egykori elhíresült tréfájára, amely szerint a nagypapája lekvárjától futott olyan szélsebesen: továbbra is van még lekvár a raktáron.

Tokióban három jamaicai jutott döntőbe a női 100 méteres síkfutásban, Shelly-Ann Fraser-Price 10.73-mal a legjobb időt futotta az elődöntőben, Elaine Thompson Herahé (10.76) volt a második, Sherika Jacksoné a negyedik legjobb idő. Az év eddigi legjobb két eredménye a már 34 éves édesanyáé, Shelly-Ann Fraser-Price-é volt, mindkettőt otthon, Kingstonban futotta, júniusban. A harmadik viszont Székesfehérváron született, Elaine Thompson Herah 10.71-gyel nyerte meg a Gyulai Memorialt, éppen Fraser-Price előtt.

Ők ketten voltak a nagy esélyesek a döntő előtt, esetleg a harmadik idővel döntős, elefántcsontparti Marie-Josée Talou és a harmadik jamaikai szólhatott bele kettejük különmeccsébe, az előzetes elemzések szerint. Nem tudtak…

Elaine Thompson Herah szinte végig vezetve nyerte meg a döntőt, megvédve riói elsőségét. Új olimpiai rekordot állított fel 10.61-gyel, megdöntve Florence Griffith-Joyner harminchárom éve, 1988-ban, Szöulban felállított csúcsát. Fraser-Price kivételével mindenki fiatalabb volt a döntőben Flo Jo csúcsánál.

A jamaicaiak elvitték a dobogó mindhárom fokát, a tokiói olimpián a svájci hegyikerékpáros hölgyek után övék a második „tiszta” dobogó. Nem először bizonyult három jamaicai futónő az olimpiai mezőny legjobbjának 100-on: Pekingben Shelly-Ann Fraser (akkor még nem volt férjnél) mögött Sherone Simpson és Kerron Stewart ért célba.

Utóbbi ugyanazt megcselekedte, amit riválisa Londonban: megvédte 100 síkon olimpiai bajnoki címét. Nem sokaknak sikerült hasonló: két amerikai, Wyomia Tyus (1964, 1968) és Gail Devers (1992, 1996) volt Shelly-Ann Fraser-Price és Thompson Herah elődje.

A győztes, a 29 éves Elaine Thompson Herah a jelen királynője, Rio de Janeiróban megnyerte a százat és a kétszázat, immár pedig háromszoros olimpiai bajnok. Olyan idővel nyert Tokióban, amelynél jobbat eddig csak egyszer, Florence Griffith-Joyner tudott elérni. Ki emlékszik már azon, hogy csak harmadik lett a hazai válogatón?

Érdemes ünnepelni a 35. születésnapjához közeledve élete formájában futó, 152 centis, 52 kilós (becenevén: Pocket Rocket, Zsebrakéta) Shelly-Ann Fraser-Price-t: egymást követő negyedik olimpiáján nyert érmet a női atlétika legnagyobb presztízsű sprintszámában. Két arany, egy ezüst és egy bronz a mérlege, négyszeres világbajnoka is a számnak. Bár soha nem futott világcsúcsot (e távon 1988 óta Griffith-Joyner a rekorder), mégis, vitathatatlanul a valaha volt legnagyobb sprinterek közé tartozik a női mezőnyben. Sőt: talán a legnagyobb.

De ha Elaine Thompson Herah megnyeri a kétszázat is…

Címlapról ajánljuk
Dohányosokat kérdeztek, érdekes dologok derültek ki

Dohányosokat kérdeztek, érdekes dologok derültek ki

A leszokási hajlandóságot nagyban befolyásolja, hogy mennyire érezzük távolinak a dohányzás negatív, illetve a leszokás pozitív következményeit – derül ki az ELTE PPK kutatóinak 1500 dohányost bevonó vizsgálatából.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
Oszkó Péter: a tech szektor forrásbősége idén nem fog visszatérni

Oszkó Péter: a tech szektor forrásbősége idén nem fog visszatérni

A felemás tőkepiaci- és a kihívásos makrogazdasági körülmények ellenére nyereséges évet zárt tavaly az OXO Technologies. Fenn tudták tartani a korai befektetésekkel kapcsolatos tevékenységüket, és ezzel párhuzamosan szépen termeltek az érett szakaszban lévő stratégiai portfóliócégeik is. Idén már több forrás áramolhat a technológiai szektorba, mint tavaly, ugyanakkor a korábbi bőség egyhamar nem fog visszatérni a területre. Egyebek mellett ezekről a témákról beszélt Oszkó Péter, a OXO Technologies vezérigazgatója a Portfolio Checklist szombati különkiadásában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×