eur:
404.85
usd:
375.34
bux:
76478.67
2024. november 8. péntek Zsombor
Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára beszédet mond a krakkói központú harmadik Európa Játékokra utazó magyar csapat fogadalomtételén a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen 2023. június 14-én.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

MOB-főtitkár a 2036-os olimpiáról: annyi esélyünk biztosan lenne, mint a lengyeleknek

Lengyelország a tervek szerint megpályázza a 2036-os nyári olimpia megrendezését, amire eddig hivatalosan Mexikó és Indonézia jelentkezett, de számos más ország is gondolkodik. Fábián Lászlót, a MOB főtitkárát kérdeztük.

Bár a kérdés bonyolult, de a Nemzetközi Olimpiai Bizottság korábbi gyakorlatát figyelembe véve egy közép-európai régió nem sok eséllyel pályázna olimpiai rendezésre – fogalmazott az InfoRádóban Fábián László, emlékeztetve hogy az elmúlt és közelgő olimpiák helyszínei – Párizs, Los Angeles, Brisbane, Milánó–Cortina, Phjongcshang – alapján az NOB inkább a megapoliszokat részesíti előnyben, annak ellenére, hogy az Agenda 2020+5 programban egyéb lehetőségeket is fenntart. „Tehát igazából teljesen elutasító nem lehetek, de a gyakorlat egyelőre nem azt mutatja, hogy erre sok esély van.”

A MOB főtitkára úgy véli, teljesen új megközelítése lenne a rendezésnek, ha mondjuk több közép-, vagy kelet-közép-európai ország, város összefogna, hiszen a NOB eddigi gyakorlatában ez nem ismert, de hogy ennek mekkora előnye, vagy lehetősége volna, azon érdemes lehet elgondolkodni, annál is inkább, hiszen a párizsi olimpia esetében is Tahitin lesz majd a szörfverseny, tehát nem Marseille-ben vagy Nizzában, hanem jóval messzebb. „Ilyen értelemben lehet létjoguszultsága az említetteknek.”

A Lengyelország által nemrégiben rendezett Európa-játékokkal kapcsolatban Fábián László úgy fogalmazott, hogy „lengyel barátaink” nagyon nehéz helyzetben vannak, miután az orosz–ukrán háború 8 millió menekülje csak megjelent náluk az elmúlt években, ami rettentő nagy figyelmet és erőforrást igényel a részükről. Ebből kifolyólag az Európai-játékoknak a szervezése háttérbe szorult, és ha udvariasak akarunk lenni, ez érződött is. Miden tőlük telhetőt megtettek a lengyelek, de nem volt egy „százszázalékos esemény” – tette hozzá.

Kitérve a 2036-os ötkarikás játékokra elmondta, bár eddig csak két ország, Mexikó és Indonézia jelezte hivatalosan a szándékát a rendezésre, a háttérben arról is hallani – és ez pont a lengyel sorba is beleillik –, hogy másik tíz város, illetve ország is gondolkozik ezen a „történeten”, ami önmagában is egy fontos dolog.

Egy esetleges magyar, vagy budapesti rendezéssel kapcsolatban a MOB főtitkára azt mondta, annyi esélye biztosan lenne, mint a lengyel bejelentésnek,

amit egyébként még nem tart hivatalosnak.

„Az, hogy a lengyel államfő úgy gondolja, hogy ebben van potenciális lehetősége Lengyelországnak, úgy gondolom, ugyanaz az esélye Budapestnek, Magyarországnak.” Mi több, talán a létesítmények terén jobban is állunk – jegyezte meg Fábián László, aki szerint egy magyar rendezés esetében – a vitorlás események miatt – szóba jöhetne, hogy más országgal kooperáljunk.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Már formálódik az új Trump-adminisztráció – íme, a lehetséges nevek

Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését - közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Ma hajnalban közzétette idei harmadik negyedéves gyorsjelentését a Mol. A legfrissebb számok messze vannak azoktól az eredményektől, amiket az energiaválság okozta magas olajár-környezetben tudott hozni a társaság, ráadásul az elmúlt hónapokban több tekintetben is kedvezőtlenül alakultak a fundamentumok a Mol körül, elég csak a csökkenő olajárakra, a Brent-Ural árkülönbözet visszaesésére és a finomítói prémiumok csökkenésére gondolni. Azonban ebben a nehezített környezetben is nagyon erős negyedévet tudott zárni az olajcég, ami többek között a kiugróan magas kitermelésnek és finomított termékértékesítésnek volt köszönhető.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×