eur:
414.75
usd:
394.61
bux:
77690.26
2024. december 4. szerda Barbara, Borbála
Katmandu, 2018. március 26.Kami Rita 48 éves nepáli serpa hegyi vezető áll a Baudhanáth sztúpa előtt Katmanduban 2018. március 26-án. Kami Rita 21 alkalommal mászta meg sikeresen a Csomolungma, azaz a Mount Everest 8848 méter magas csúcsát. Április elsején 22. alkalommal vág neki a csúcs meghódításának, hogy megdöntse az Appa nevű nepáli serpa hegyi vezető világrekordját. A serpa népcsoport a Himalája északkeleti részén él a magas völgyekben. Sokan közülük a Himalája-expedíciók hegyi vezetőiként tevékenykednek. (MTI/EPA/Narendra Sreszta)
Nyitókép: MTI/EPA/Narendra Sreszta

Keményen fogalmazott a rekorder serpa Suhajda Szilárd tragédiájáról

Elmondhatatlan nagy kockázatot jelent kísérő és oxigénpalack nélkül nekivágni a Mount Everest meghódításának – véli Kami Rita.

Az 52 éves Kami Rita 24 évesen mászta meg először a Mount Everestet, idén májusban 28. alkalommal érte el a csúcsot, ami világrekord.

"Amikor most, május végén 28. alkalommal jutottam fel serpaként a csúcsra, természetesen megsokszorozódott a hegymászók megkereséseinek száma, noha korábban sem voltam ismeretlen" – mondta a nepáli férfi a novekedes.hu oldalnak adott interjúban, és arról beszélt, mekkora a felelőssége egy serpának, különösen ha olyan hegymászót kísér, akiben aggály, netán félelem van.

24 évesen, első alkalommal nem is jutott fel a csúcsra, ez csak pár évvel később sikerült. Noha most már világrekorder, még nem tudja, mikor vonul vissza.

"Addig csinálom, addig mászom, addig viszek sportolót, amíg a testem és a lelkem alkalmas rá. Egyelőre teszem a dolgom" – mondta. Igaz, azt is hozzátette, hogy nincs utánpótlás, a fiatalok már nem akarnak serpák lenni, Kami Rita fia is egyetemista.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy hatalmas a fejlődés a hegymászás módjában, az eszközök fejlődésében, de kell a tapasztalat, a helyismeret is. Szerinte felelőtlenség egyedül útnak indulni a világ legmagasabb pontjára.

Ennek kapcsán beszélt Suhajda Szilárd tragédiájáról is, aki egyedül, oxigénpalack és serpák segítsége nélkül akart feljutni a Mount Everestre, de életét vesztette. A serpa szerint a helyszínen dolgozó kollégái helyesen viselkedtek, mint fogalmazott:

"Sajnos a halál is velünk lebeg az út során."

Azt is megemlítette, hogy a magyar sportoló halálához az is hozzájárulhatott, hogy "serpa vezetése nélkül, és oxigénpalack nélkül vágott neki a halálzónának. Ez elmondhatatlan nagy kockázatot jelent."

Kami Rita elmondta, a serpák ha lehetséges, akkor lehozzák a holttestet, de ha nehéz, megközelíthetetlen helyen van, akkor a mentés sikertelen. "Aki mászik, az tudatában van a kockázattal. Így vállalta, így vágott neki a halálzónának" – mondta a rekorder serpa.

Címlapról ajánljuk
Csizmazia Gábor: Donald Trump kemény fellépésre készül a mélyállam ellen

Csizmazia Gábor: Donald Trump kemény fellépésre készül a mélyállam ellen

Joe Biden kegyelmi döntése elvett Donald Trumptól egy gesztuslehetőséget, de nagyon jó eszközt adott a kezébe – mondta Csizmazia Gábor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa. Az InfoRádió Aréna című műsorában sorra vette, kik lesznek a kulcsemberek az új elnök kormányában, és arról is beszélt, hogy melyek lehetnek a legfontosabb első döntések.

Elindult a visszaszámlálás: berúgja az ajtót a One, és felforgatja a telekommunikációs piacot

A 4iG az év első kilenc hónapját 507,8 milliárdos árbevétellel zárta, ami több mint 20,5 százalékos növekedés, a bevételek 87 százaléka pedig a telekommunikációs szektorból származott – mondta az InfoRádióban a vállalatcsoport vezérigazgatója. Fekete Péter arról is beszélt, hogy a One márka elindításával új lendületet kap a telekommunikációs iparban a 4iG, ami reményei szerint kedvére lesz az ügyfeleknek is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.04. szerda, 18:00
Orbán Gábor
a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója
Meglepő nyugdíjterv bukkant fel – Ez lenne a megoldás a nyugdíjkatasztrófára?

Meglepő nyugdíjterv bukkant fel – Ez lenne a megoldás a nyugdíjkatasztrófára?

A nyugdíjmegtakarítások értéke jelentősen növekedett, és Magyarország sem maradt ki a sorból: a nyugdíjvagyon tavaly közel 20%-kal nőtt, ezzel az OECD TOP10 országa közé kerültünk. Csakhogy a sereghajtók között vagyunk, ha a GDP arányában elérhető nyugdíjpénzeket állítjuk sorrendbe. Az OECD friss jelentése kiemeli: van egy alternatív lehetőség a nyugdíjpénzek kipótlására időskorban, ez lehetőséget adhat a nyugdíjasoknak az ingatlanjuk értékének felhasználására anélkül, hogy el kellene adniuk azt. Vagyis az OECD javaslata éppen ellentétes azzal, amit a magyar kormány tesz: előbbi a lakást tenné elérhetővé nyugdíjcélra, míg utóbbi a nyugdíjpénzeket lakáscélra. A nemzetközi szervezet javaslata lenne vajon a megoldás a nyugdíjkatasztrófára?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×