Irán nyerte meg vasárnap az Emirates interkontinentális strandfocikupát, a döntőben Brazíliát verte Saeed Piramoon győztes góljával. Az ünneplő Piramoon olyan mozdulatot tett, mely hajvágást szimbolizál: ez a hazájában zajló, a nők egyenjogúságáért folyó tüntetésekkel szimpatizáló gesztus volt – írja a CNN.
A tüntetéssorozat az után indult, hogy a 22 éves Mahsa Amini rendőrségi őrizetben halt meg. Azért tartóztatták le, mert állítólag nem megfelelő módon viselte a haját eltakaró hidzsábot. A tüntetők hazájukban is sokat kockáztatnak, ahogy arról korábban írtunk:
A meccset megelőzően lejátszott iráni himnuszt a csapat egyetlen játékosa sem énekelte.
"Azokkal, akik nem követték a szakmai és sportetikát, a szabályoknak megfelelően fogunk eljárni. Az Iráni Iszlám Köztársaság szabályzata, az olimpiai etikai kódex és a FIFA szabályai szerint a politikai véleménynyilvánítást kerülni kell a sportpályákon" – áll az iráni labdarúgó-szövetség által közzétett közleményben.
A BBC Perzsia videója szerint a hazatérő iráni játékosokhoz nem engedték közel a sajtó képviselőit a teheráni reptéren.
A múlt hónapban a 33 éves Elnaz Rekabi hidzsáb nélkül versenyzett a Nemzetközi Sportmászó Szövetség szöuli Ázsia-bajnokságán. A közösségi médiában terjedtek el azok a videók, amelyeken a verseny közben lófarokba kötött hajjal, fejpántot viselt: később azt állította, a véletlen műve volt csak, hogy nem tudta eltakarni haját a versenyen. Irán külföldön is megköveteli a hidzsáb viselését a sportolónőktől – sokak szerint Rekabi hazatérve tett nyilatkozatai nem valósak.
A kézilabdázó Sajjad Esteki, a női rögbijátékos Fereshteh Sarani, a vívó Mojtaba Abedini Shourmasti és a taekwondo sztárja, Mahsa Sadeghi mindannyian kiléptek az iráni válogatottból a kormány elleni tiltakozásul, az elismert korábbi birkózó olimpiai aranyérmes Rasoul Khadem pedig támogatásáról biztosította a lépéseket megtevő sportolókat.