Legfeljebb száz méter hosszú pályán kell majd különböző akadályokon átjutniuk az öttusázóknak a lovaglás helyére kiszemelt akadályversenyben – derül ki a Nemzetközi Öttusaszövetség keddi hírleveléből.
Gallai István, a Magyar Öttusaszövetség főtitkára az InfoRádióban így fogalmazott: "A tévénézők nagy része ismeri a Ninja Warrior nevű játékot, egy ott látható pálya könnyített verziója képzelhető el. 12 akadályt kaptunk, falakon kell átugrani, kúszni, lengeni, kötélen függeszkedni, a legvégén pedig felfutni egy félköríves felfutón."
Az erőt és állóképességet feltételező, lovaglást helyettesítő számban azok lehetnek előnyben, akik tökéletes kondícióban vannak.
A sportági főtitkár szerint az új szám teljesen más felkészülést igényel, ki lehet jelenteni, hogy semmilyen köze nincs a lovagláshoz, és elképzelhetetlennek is tartja, hogy "egyből ráeresszék" az újítást a sportolókra, akiknek a testüket kell átalakítani az új követelmények szerint.
"A felsőtestre, a vállövre, a karokra biztos, hogy edzeni kell, ezért az első, új szabályok szerinti világversenyre a sérülésveszélytől tartva még valószínűleg nem is megy mindenki" – mondta, és hozzátette, ha végleg ebbe az irányba megy az öttusa, más típusú versenyzőkre lesz majd tehát szükség. És azt sem lehet tudni, hogy milyen hangsúllyal dominál ez a tusa az öt közt.
"Nyilván minél idősebb valaki, annál nehezebben fog átállni, de a fiatalabb korosztálynak ez könnyebb lesz, még szeretni is fogja" – húzta alá Gallai István.
A 2028-as olimpia előzetes programjában egyébként az öttusa jelenleg nem szerepel, de a NOB nyitott arra, hogy megismerje azt a számot, amelyre az öttusában a lovaglást lecserélik.