A Győr veretlenül végzett az élen, és most először nyert magyar edzővel.
Ez volt a 17. magyar érdekeltségű finálé a női BL, illetve elődje, a Bajnokcsapatok Európa Kupája történetében. A sikermérleg immár hét győzelem: 1982-ben a Vasas SC, 1999-ben a Dunaferr SE, 2013-ban, 2014-ben, 2017-ben, tavaly és idén pedig a Győr ért fel a csúcsra.
A győriek 13. alkalommal játszottak döntőt a nemzetközi porondon: az öt sikeres BL-döntő mellett az EHF Kupában négyszer, a KEK-ben egyszer, a BL-ben háromszor veszítettek.
A Győri ETO nyolcadik alkalommal játszott BL-döntőt, és sorozatban harmadszor nyert. Hasonló remek szériára legutóbb az osztrák Hypo Niederösterreich volt képes, amely 1992 és 1995 között négyszer győzött.
A Rosztov tavaly volt először elődöntős, és az idei volt az első fináléja.
Női Bajnokok Ligája, döntő:
Győri Audi ETO KC - Rosztov-Don (orosz) 25-24 (15-11)
gólszerzők: Amorim 7, Görbicz 6, Bódi, Brattset, Oftedal 3-3, Hansen, Kristiansen, Groot 1-1, illetve Abbingh 7, Makajeva, Managarova 5-5, Vjahirjeva 3, Kuznyecova 2, Szeny, Bobrovnyikova 1-1
Jobban kezdett a Rosztov
A győriek keretéből hiányzott a cseh jobbszélső Jana Knedliková, akinek a lovaglóizma a szombati elődöntőben sérült meg. Az oroszoknál a beálló Majja Petrova és a brazil irányító Ana Paula Rodrigues nem játszott.
A 2016-os olimpia és a tavaly decemberi Európa-bajnokság legjobb játékosának is megválasztott Anna Vjahirjeva vezérletével támadásban és védekezésben is jól kezdett a Rosztov, amely a 12. percben vezetett először két góllal (7-5). Az ETO hibáit kihasználva a hat olimpiai bajnokkal felálló oroszok gyors ellenakciókat vezettek, védekezésben pedig hatos falat alkalmaztak, amelynek nem találta az ellenszerét a némileg statikusan támadó címvédő.
Danyi Gábor vezetőedző időt kért, majd kapust cserélt, és a francia Amandine Leynaud-t a norvég Kari Aalvik Grimsbö váltotta. A folytatásban mindkét kapu előtt sokkal hatékonyabbnak bizonyult csapata, és egy 7-1-es sorozattal zárta le az első félidőt (15-11).
Groot kiállítása nehezítette a helyzetet
A második felvonás elején felváltva születtek a gólok, majd a lengyel játékvezetők a 37. percben egy súlyosnak minősített szabálytalanság miatt végleg kiállították a győriek holland irányítóját, Nycke Grootot. A karmesteri pálcát a norvég Stine Oftedal vette a kezébe, és részben neki is volt köszönhető, hogy csapata előnye sokáig nem csökkent.
A hajrára fordulva azonban Kszenija Makajeva és a holland Lois Abbingh találataival két gólra felzárkózott a Rosztov, eközben a két csapat játékosai és a szurkolók is sokat bosszankodtak a bírók tevékenysége miatt. Az oroszok a kulcsfontosságú pillanatokban többször is hibáztak, a Győr viszont az utolsó percekben képtelen volt kapuba találni, így 37 másodperccel a vége előtt Abbingh büntetőjével a Rosztov már csak egy gólra volt a címvédőtől, sőt, végül az egyenlítésért is támadhatott, de nem járt sikerrel.
A mezőny legeredményesebb játékosa az ETO brazil balátlövője, Eduarda Amorim, valamint az orosz csapat holland légiósa, Lois Abbingh volt, egyaránt hét góllal.
A két csapat hetedszer találkozott egymással, a Győr mérlege két vereség és immár öt győzelem a Rosztov ellen.
A győri játékosok közül Eduarda Amorim és Görbicz Anita mind az öt BL-győzelemnek részese volt.
korábban, a 3. helyért:
Vipers Kristiansand (norvég)-Metz HB (francia) 31-30 (15-16)
szombati elődöntők:
Győri Audi ETO KC-Vipers Kristiansand 31-22 (18-8)
Rosztov-Don - Metz HB 27-25 (15-8)
A legeredményesebb klubok
- Szpartak Kijev (szovjet) 13 győzelem és további 2 döntős szereplés
- Hypo Niederösterreich (osztrák) 8/5
- Győri Audi ETO KC 5/3
- Radnicki Beograd (jugoszláv) 3/4
- Viborg HK (dán) 3/2
- Slagelse DT (dán) 3/0
- SC Leipzig (NDK-beli) 2/4
- Krim Mercator Ljubljana (szlovén) 2/3
- Buducnost Podgorica (montenegrói) 2/1
- Zalgiris Kaunas (szovjet) 2/0
A rangsorban szereplő további magyar klubok:
- Vasas SC 1/4
- Dunaferr NK 1/0
- Ferencvárosi TC 0/2
- Bp. Spartacus 0/1
A budapesti négyes döntők végeredménye:
2014: 1. Győri Audi ETO KC, 2. Buducnost Podgorica, 3. Vardar Szkopje, 4. Midtjylland (dán)
2015: 1. Buducnost Podgorica, 2. Larvik HK (norvég), 3. Vardar Szkopje, 4. Dinamo Volgográd (orosz)
2016: 1. CSM Bucuresti, 2. Győri Audi ETO KC, 3. Vardar Szkopje, 4. Buducnost Podgorica
2017: 1. Győri Audi ETO KC, 2. Vardar Szkopje, 3. CSM Bucuresti, 4. Buducnost Podgorica
2018: 1. Győri Audi ETO KC, 2. Vardar Szkopje, 3. CSM Bucuresti, 4. Rosztov-Don (orosz)
2019: 1. Győri Audi ETO KC, 2. Rosztov-Don, 3. Vipers Kristiansand (norvég), 4. Metz HB (francia)