Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) 30. kongresszusa egyhangúlag elfogadta a végrehajtó bizottság állásfoglalását, amelyet az Európa 18 legnagyobb klubját tömörítő G14 nevű szervezet ellen fogalmazott meg.
Lars-Christer Olsson, az UEFA főigazgatója ismertette a Charleroi-ügy eddigi történéseit. A belga klub először jelképes, egy eurós kártérítést követelt, mert egy válogatott mérkőzésen megsérült marokkói játékosa, Abdelmadzsid Oulmers, akire így nyolc hónapig nem számíthatott.
A G14 saját érdekeit szem előtt tartva kiállt az egyesület mellett és 250 milliót kért, amelyből 150 millió a FIFA-val, 100 millió pedig az UEFA-val szembeni követelés volt. Mára ez az összeg az elmúlt tíz évre visszamenőleg 860 millióra emelkedett, és a két szervezetet fele-fele arányban perli a G14.
A svéd sportdiplomata hozzátette: Charleroi bírósága várhatóan két-három hónap múlva dönt a precedens értékű perben, de kedvezőtlen ítélet esetén az európai bírósághoz fordulnak, így az ügy akár két-három évig is elhúzódhat.
"A válogatottban a legjobbaknak kell futballoznia, és a G14 törekvései ezt megakadályozhatják, mert a szervezet csak saját gazdasági érdekeit nézi, nem érdekli, hogy szűkül a verseny" - figyelmeztetett arra a veszélyre a határozat, ha a G14 egyesületei kiválnak az UEFA-ból.
Amennyiben saját bajnokságot alapítanak, akkor játékosaik a válogatottban nem léphetnének pályára, mert nem engednék el őket.
Az UEFA-döntés hetedik pontja lehetővé teszi a klubok kiszakadását a szövetségből: "nem állunk senki útjába, aki ki akar lépni az UEFA versenyeiből és a nemzeti bajnokságokból, az megteheti, de azt nem hagyjuk, hogy egyesek csemegézzenek, és kiselejtezzék a férgesét".
Az UEFA úgy kíván védekezni a G14 ellen - ezt javasolja a nemzeti szövetségeknek is -, hogy versenykiírásban rögzít bizonyos feltételeket, s csak akkor nevezhet egy klub, ha ezeket elfogadja.
Ilyen feltétel például, hogy a válogatottakba a kijelölt FIFA-játéknapokon el kell engedni a játékosokat, és semmilyen követelésük nem lehet velük kapcsolatban.
A kongresszus utolsó napirendi pontjaként kitüntetéseket adott át Johansson, aki a tanácskozás után tartott sajtótájékoztatón kijelentette, még nem döntötte el, hogy újra jelölteti-e magát elnöknek.